Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Maria Janion, Co się stało z mitologią słowiańską – opracowanie

Ostatnio komentowane
Tak
Mariusz • 2019-09-16 16:55:31
przydate
kmil • 2019-09-16 16:34:16
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Tekst pt. Co się stało z mitologią słowiańską pochodzi z tomu Marii Janion pod wspólnym tytułem Niesamowita słowiańszczyzna. Fantazmaty literatury. Zbiór ukazał się w Krakowie w 2006 roku. W umieszczonych tam artykułach badaczka znacznie wykracza poza ścisłe pole badań literaturoznawczych. Nawiązuje nie tylko do badan naukowych, ale także do współczesnych dyskusji przeprowadzanej w nowoczesnych mediach, np. w intrenecie. Jej teksty stanowią wspólna kulturowa refleksję o zapomnianym dziedzictwie pogańskim w Polsce.

 

Mit słowiańszczyzny

Artykuł Marii Janion jest w dużej mierze tekstem o współczesności, bo właśnie w tej rzeczywistości autorka odnajduje niebezpieczeństwo porzucenia pojęcia narodu w tradycyjnym znaczeniu. Zagrożone jest także poczucie wspólnoty, a wynika to z odejścia od dbałości o wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, również, a może zwłaszcza, sprzed okresu chrześcijaństwa. Temat słowiańskiego mitu Janion odnajduje w dyskusjach politycznych, ale także społecznych, prowadzonych w przestrzeni publicznej, tutaj na forum internetowym.

 

Zaniedbania współczesności

Maria Janion w pierwszej kolejności za stan zapomnienia o tradycji słowiańskiej obwinia tych, którzy przeprowadzali proces chrystianizacji w Polsce, a więc misjonarzy, duchownym i kronikarzy, którzy nie zadali sobie trudu by upamiętnić kulturowe dziedzictw Słowian, zignorowali je. Cierpią na tym współczesne pokolenia, pozostające w niepewności co do własnej tożsamości, wypływającej między innymi z takich korzeni. Zasługi w tej materii przypisuje pokoleniu romantyków, próbujących zrehabilitować pogański świat, jako niezwykle wartościowy i inspirujący.

Polecamy również:

 • Maria Janion – biografia, utwory

  To historyk, krytyk literacki oraz profesor nauk humanistycznych. Maria Janion urodziła się 24 grudnia 1926 roku w Mońkach na Podlasiu. Pochodzi z rodziny urzędników. Do zakończenia II wojny światowej mieszkała w Wilnie, gdzie pobierała pierwsze nauki. Więcej »

 • Maria Janion, Do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi – streszczenie

  Książka Marii Janion zwraca uwagę na rangę przeszłości w naszym życiu – na każdej stronie podkreśla, że w zbliżeniu się do Europy i jej kultury, nie powinniśmy zapominać o historii narodowej. Głównie ze względu na pamięć o naszych przodkach, który poświęcili wiele krwi w jej obronie. Więcej »

 • Maria Janion, Do Europy, Tak, ale razem z naszymi umarłymi – opracowanie

  Sam tytuł sugeruje jakie będzie główne przesłanie tekstu Marii Janion. W jego treści autorka porusza temat stosunku do tradycji narodowej do kultury europejskiej, światowej. Janion nie wzbrania się przed otwarciem się na Zachód i nowinki stamtąd płynące, ale zaznacza, że należy do nich podchodzić... Więcej »

 • Maria Janion, Co się stało z mitologią słowiańską – streszczenie

  Na początku tekstu autorka wyraża swoje zdziwienie po lekturze internetowego forum internautów „Gazety Wyborczej”, na temat tego dlaczego współczesne dzieci nie uczą się o mitologii słowiańskiej. Forumowicze dyskutowali o tym czy w ogóle taka mitologia kiedyś istniała. Więcej »

 • Maria Janion, Pierwsze wyzwolenie wyobraźni – streszczenie

  Na początku autorka przywołuje swoje doświadczenia badawcze w poszukiwaniu etymologii francuskiego słowa fantasme. Od znaczenia typowo medycznego, wskazującego na zaburzenia zdolności umysłowych przechodzi do definicji cechy osoby zupełnie zdrowej na umyśle, marzącej, czyli korzystającej z możliwości swojej wyobraźni. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =