Jean Jacques Rousseau - biografia

Maurice Quentin de La Tour, Jean Jacques Rousseau
Maurice Quentin de La Tour, Jean Jacques Rousseau

Jean Jacques Rousseau przyszedł na świat w 1712 roku w Genewie. Jego rodzina była wyznania protestanckiego, jednak jakiś czas po śmierci matki, która zmarła przy porodzie, Jean dostał się pod opiekę pani de Warens, która przekonała go do katolicyzmu (po latach Rousseau powróci do protestantyzmu).

Ojciec chłopca był zegarmistrzem, po śmierci żony nie potrafił dobrze zaopiekować się małym dzieckiem. Jean spędził dzieciństwo w przytułkach i przy różnych opiekunach, w końcu trafił do pani de Warens, mieszkającej w Annecy. Po latach opiekunka stała się kochanką swojego wychowanka.

Jak pisał w swoich wspomnieniach Rousseau, doświadczył biedy i odrzucenia:

(…) Dowiedziałem się, że kraść to rzecz nie tak straszna, jak dotąd myślałem, niebawem zacząłem stosować mą umiejętność tak gorliwie, że żaden łakomy przedmiot, o ile znalazł mi się pod ręką, nie był bezpieczny (…).

Mimo wszystko był ambitnym dzieckiem i wiele wysiłku wkładał w naukę. Niestety nie ukończył żadnej wyższej szkoły, był samoukiem. W latach 1738-1740 przygotowywał już swoje pierwsze teksty. Od 1740 pracował w Lyonie w charakterze nauczyciela domowego, później uczył też w Paryżu i w Wenecji.

Od 1744 roku Rousseau mieszkał

Polecamy również:

 • Gottfried Wilhelm Leibniz – poglądy i dzieła

  Charakterystyczną cechą poglądów Leibniza jest godzenie sprzeczności, szukanie wspólnych płaszczyzn. W swojej filozofii próbuje on pogodzić racjonalizm z metafizyką. Przyjmuje Arystotelesowską logikę i stara się połączyć ją z matematyką. Także jego koncepcja monad jest wynikiem szukania... Więcej »

 • Monteskiusz - poglądy i dzieła

  „Listy Perskie” - to pierwsze dzieło Monteskiusza. Jego publikacja wywołała skandal o charakterze politycznym. W „Listach perskich” autor porównuje ustrój francuski i angielski, zdecydowanie opowiadając się po stronie tego drugiego. Utwór ma formę listów pisanych... Więcej »

 • Isaac Newton - odkrycia i poglądy

  Rachunek różniczkowy i całkowy - teorię tę opracował także Leibniz. Obaj naukowcy pracowali niezależnie i na swój sposób, osiągnęli jednak identyczne wyniki, a spór o autorstwo odkrycia trwał aż do śmierci Leibniza. Ostatecznie trudno mówić o wynalezieniu rachunku... Więcej »

 • John Locke - poglądy i dzieła

  Filozoficzne rozważania Johna Locke'a skupiają się przede wszystkim na teorii poznania. Punktem wyjścia jego dociekań był racjonalizm Kartezjusza, jego logika i jasność wywodu, oraz filozoficzne prace Boyle'a i Bacona, szczególnie zaś ich zdroworozsądkowe podejście w procesie poznania. Ambicją Locke'a było... Więcej »

 • Immanuel Kant - poglądy i dzieła

  Kantowska teoria poznania - rzeczywistość ma charakter zmysłowy i umysłowy. Dzięki zmysłom poznajemy czas i przestrzeń, rozum zaś pozwala tworzyć pojęcia i ujmować rzeczywistość umysłową. Granica między matematyką a metafizyką jest wyraźna i jednoznaczna. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46