Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozejm w Dywilinie - postanowienia, skutki

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojna polsko – rosyjska z lat 1609 – 1619 rozpoczęła się pomyślnie dla strony polskiej. W roku 1610 bowiem siły polskie – pod dowództwem hetmana Stanisław Żółkiewskiego, rozbiły w bitwie pod Kłuszynem sprzymierzone wojska rosyjsko – szwedzkie. Po zwycięstwie, do którego najbardziej przyczyniła się husaria polska, Żółkiewski wyprawił się na Moskwę. Jednocześnie został obalony car Wasyl Szujski, który następnie został zamknięty w klasztorze.

Hetman bez problemów dotarł do stolicy rosyjskiej – został przyjęty uroczyście w Moskwie. Bojarzy zgodzili się na przekazanie rosyjskiej korony Władysławowi Wazie, jedynym warunkiem było przejście królewicza na prawosławie. Propozycja jednak ostatecznie została odrzucona przez Zygmunta III Wazę, który chciał przejąć carską koronę dla siebie, co miałoby mu w przyszłości ułatwić odzyskanie utraconej władzy w Szwecji.

Wskutek tych zmian doszło do wybuchu powstania ogólnonarodowego w Rosji – skierowane przeciwko Polakom. W roku 1612 ewakuowano tych ostatnich z Moskwy, a już rok później nowym carem został Michał Romanow – założyciel dynastii Romanowów.

W okresie między rokiem 1617 a 1618 doszło jeszcze do nieudanej wyprawy moskiewskiej Władysława Wazy.

Polecamy również:

  • Pokój w Polanowie - przebieg, warunki, postanowienia

    W XVII w. poza niekorzystnymi rezultatami wojen ze Szwecją, Rzeczpospolita ponosiła również klęski w kwestii polityki wschodniej. Nie doszły ostatecznie do skutku plany króla polskiego Zygmunta III Wazy, dotyczące zdobycia dla siebie tronu moskiewskiego. Monarcha bowiem starał się wykorzystać zamęt... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');