Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kodeks Hammurabiego - historia powstania, zasady, jego znaczenie - strona 2

to nienaruszalna. Poniżej wykuto pismem klinowym tekst kodeksu. Na kodeks składają się 282 artykuły, prolog i epilog, dotyczące prawa karnego, prywatnego i procesowego. Obecnie Kodeks Hammurabiego znajduje się w Luwrze.

Kodeks Hammurabiego - zasady

Miał charakter kazuistyczny (formułowano możliwe do popełnienia przestępstwa, nie starano się wypracować ogólnych, uniwersalnych zasad) i wywodził się z powszechnego u ludów semickich prawa talionu. System kar oparty był na zasadzie talionu, tj. „oko za oko, ząb za ząb” i mutylacji - tzw. karach odzwierciedlających, np. za uderzenie ojca synowi odcinano rękę, którą na niego podniósł. Wiele przestępstw karanych było śmiercią, niewiele grzywną w srebrze – w przypadku niewypłacalności dla karanego kończyło się to niewolą. Społeczeństwo w owych czasach podzielone było na trzy klasy społeczne, także kary były inne dla ludzi wolnych i niewolników, np.: „Jeżeli obywatel wybił ząb obywatelowi równemu sobie, należy wybić jego ząb. Jeżeli wybił ząb poddanemu, zapłaci 1/3 miny srebra”. O wielkości kary decydował status społeczny czy wielkość majątku, pełniona funkcja społeczna (urzędnik – dwór) Zapiski kodeksu dotyczące np. babilońskich kobie

Zobacz również

  • Hammurabi - biografia, dokonania, z czego zasłynął

    W starożytnej Mezopotamii wraz ze wzrostem potęgi poszczególnych ośrodków władzy (państw – miast), dochodziło do coraz bardziej zaciekłych walk pomiędzy wszystkimi społecznościami. Ostatecznie zwycięzcą został król Babilonu – Hammurabi.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28