Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czym był Cud domu brandenburskiego?

Ostatnio komentowane
Jebać żydów
Kruszwil • 2018-07-16 02:16:06
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kiedy w roku 1756 władca Prus Fryderyk II Wielki wkroczył ze swoimi wojskami na terytorium Saksonii, spodziewał się krótkiej wojny o charakterze lokalnym, która znacznie poszerzy terytoria jego państwa. Należy wątpić, że spodziewał się skali działań, jakie wywoła tym czynem. Przeciwko agresji pruskiej wystąpiła Austria, licząca na możliwość odzyskania Śląska. Niedługo potem do wojny przyłączyli się jej nowi sojusznicy – Rosja i Francja. Prusy z kolei zostały wsparte przez przez Wielką Brytanię, odwieczną przeciwniczkę dominacji francuskiej. Nie po raz ostatni w historii świata dosyć błahy konflikt przerodził się w wojnę o skali niemal światowej.

Prędko okazało się, że tym razem Fryderyk II przecenił możliwości swojego państwa. W czasie pierwszych lat wojny walki toczyły się ze zmiennym szczęściem, jednak z wyraźną przewagą państw przeciwnych Prusom. Doszło nawet do przejściowego zajęcia Berlina. „Duszą” koalicji stała się caryca rosyjska Elżbieta, nieprzejednana przeciwniczka Prus, chcąca rozbić to państwo na zawsze.

W roku 1761 sytuacja Prus stała się krytyczna. Wojska rosyjskie maszerowały na Berlin, a siły pruskie nie były w stanie praktycznie ich zatrzymać. Fryderyk II podobno rozważał

Polecamy również:

  • Pokój paryski i pokój w Hubertsburgu (1763) - postanowienia, skutki

    W wyniku wycofania się Rosji z wojny siedmioletniej sytuacja państw walczących przeciwko Prusom zmieniła się diametralnie na korzyść przeciwnika. Dodatkowa seria niepowodzeń w wojnie toczonej w koloniach przez Francję i ponowna ofensywa pruska na śląskie tereny spowodowały, że dalsza walka stała się  po prostu... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =