Bitwa o Midway - historia, przebieg, skutki (znaczenie)

Atak japoński na Pearl Harbor rozpoczął nowy rozdział w II wojnie światowej, otwierając kolejny, pacyficzny front zmagań pomiędzy mocarstwami. Cesarstwu Japońskiemu udało się zadać Stanom Zjednoczonym silny cios, jednakże główny cel nalotu na Pearl Harbor, jakim było zniszczenie amerykańskich lotniskowców, nie został osiągnięty. Kolejne pół roku zmagań było więc grą „w kotka i myszkę” pomiędzy flotami obydwu państw, gdzie każdy chciał przede wszystkim zniszczyć w walce lotniskowce przeciwnika. Ostatecznie do starcia owych najważniejszych okrętów doszło niedaleko niewielkiej wyspy Midway.

Bitwa o Midway - przyczyny

Na Midway znajdowała się baza amerykańskiego lotnictwa i marynarki, stanowiąca świetny punkt zaopatrzeniowy dla Floty Pacyfiku i mogąca, ze względu na zgromadzone samoloty, stanowić zagrożenie dla japońskich wypraw. Z drugiej strony opanowanie tego rejonu pozwoliłoby Japonii kontrolować znacznie większy obszar Oceanu Spokojnego, a także myśleć w przyszłości o ataku na Hawaje. Stąd też głównodowodzący sił japońskich, admirał Yamamoto postanowił wysłać do ataku na Midway większą część posiadanych statków, w tym aż cztery lotniskowce. Również Amerykanie postanowili wydać Japończykom walną bitwę w tym rejonie, wiedząc, dzięki złamaniu japońskich szyfrów, o planach japońskiej floty. Stąd tez naprzeciwko siebie stanęła większa część sił obu państw.

Przebieg bitwy

Bitwa o Midway rozpoczęła się od ataku japońskiego lotnictwa na wyspę, jednakże dosyć prędko obecność sił morskich wroga zmieniła punkt ciężkości bitwy. Japończycy musieli dzielić swoje siły pomiędzy atak na wyspę i przygotowanie do walki z lotniskowcami USA. Ocenę sytuacji utrudniał fakt, że obie strony jedynie orientacyjnie wiedziały, gdzie znajduje się przeciwnik. Stąd też pierwsze fazy bitwy determinuje głównie gorączkowe poszukiwanie pozycji przeciwnika.

Kulminacyjnym momentem bitwy była chwila, kiedy amerykańskiej eskadrze bombowców udało się przypadkiem natrafić na zgrupowanie japońskich lotniskowców. Amerykanie nie mogli znaleźć się tam w lepszym momencie – japońskie samoloty na lotniskowcach były właśnie w trakcie przezbrajania i tankowania, stąd też okręty były praktycznie bezbronne. W ciągu zaledwie kilku minut trzy z czterech japońskich lotniskowców zostało „śmiertelnie” trafionych - „Akagi”, „Kaga” i „Soryu”.  Sytuacji nie zmieniło już zatopienie przez Japończyków amerykańskiego lotniskowca „Yorktown”. Bitwa została wygrana, a Japończycy byli zmuszeni się wycofać.

Skutki Bitwy o Midway

Midway był dla Japończyków tym, czym dla Niemców Kursk – końcem snów o wygraniu wojny dzięki błyskawicznemu działaniu. Utrata rdzenia floty spowodowała, że Amerykanie zyskali ogromną przewagę, wkrótce zaś jedynie ją powiększali dzięki zwiększeniu produkcji własnych lotniskowców. Od czasu Midway japońska flota znajdowała się w defensywie. Był to koniec japońskiego panowania na Pacyfiku.

Atol Midway 24.11.1941 bitwa o Midway

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 3 =
xd
2020-01-05 13:55:56
dzieki super napisane
Lol
2019-03-21 18:04:57
;) Zniezłe
GraceJONS
2015-11-08 22:51:03
Mega !
Ostatnio komentowane
SUPER DZIĘKI BARDZO
PO PROSTU KULFON • 2020-11-29 18:49:53
elo
maciek z kalisza • 2020-11-29 11:56:35
ta
ja • 2020-11-29 11:21:27
dzięki
twój stary • 2020-11-28 14:23:27
super
andrzej • 2020-11-28 13:21:14