Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wyższe warstwy atmosfery: stratosfera, mezosfera, termosfera - charakterystyka

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powyżej troposfery znajduje się stratosfera, sięgająca do około 45-55 km nad powierzchnią Ziemi. Występują w niej niewielkie ilości pary wodnej, z której tworzą się obłoki iryzujące. W dolnej części stratosfery temperatura jest prawie stała, powyżej 30 km rośnie osiągając u podstawy stratopauzy 0°C.

W obrębie stratosfery znajduje się warstwa ozonowa. Ozon pochłania promieniowanie słoneczne z zakresu ultrafioletu (UV) i rozpada się pod jego wpływem. Można więc powiedzieć, że ozonosfera jest ekranem chroniącym organizmy żywe przed tą częścią promieniowania słonecznego, która ma największą energię. Znaczenie ozonosfery widoczne jest w tym, że nawet ta niewielka część ultrafioletu, która dociera do powierzchni Ziemi, powodować może poparzenia oraz raka skóry, choroby oczu oraz niszczyć chlorofil roślin. Proces rozpadu ozonu to reakcja egzotermiczna (dochodzi do emisji ciepła), co tłumaczy wzrost temperatury powietrza w stratosferze.

Produkcja i emisja freonów (węglowodorów halonowych) przez człowieka w XX wieku przyczyniła się do nasilenia procesów rozpadu ozonu w stratosferze. Jest go tam mniej niż 30 lat temu, więc słabiej chroni nas przed promieniowaniem UV. Co prawda zaprzestano już

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');