Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie Ziemi - geografia - strona 2

o wielkości równej mniej więcej dzisiejszemu Marsowi. Z części materii wyrzuconej w przestrzeń po tej kolizji miał utworzyć się Księżyc.

Pod wpływem bombardowania przez ciała niebieskie, reakcji promieniotwórczych i grawitacyjnego kurczenia się materia proto-Ziemi uległa roztopieniu. Pod wpływem sił wyporu najcięższe pierwiastki budujące Ziemię migrowały do jej centrum tworząc jądro i płaszcz, zaś najlżejsze na peryferia, tworząc atmosferę. Powierzchnia Ziemi szybko stygła, w rezultacie czego utworzyła się stała skorupa. Ze stygnącej również atmosfery uwolniona została woda, tworząc oceany, w których z czasem rozwinęło się życie. To właśnie powiązane ze sobą procesy zachodzące w tych trzech geosferach – litosferze, hydrosferze, atmosferze i biosferze doprowadziły po kilku miliardach lat do powstania takiej Ziemi, jaka znamy dzisiaj.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Ziemia - kształt, rozmiary, geografia

  Ziemia ma kształt zbliżony do elipsoidy obrotowej. Kształt ten jest wynikiem oddziaływania siły grawitacji oraz siły odśrodkowej obecnej w ruchu obrotowym, które powoduje lekkie spłaszczenie Ziemi na biegunach.

  Więcej
 • Budowa Układu Słonecznego - opis, geografia

  Układ Słoneczny to układ planetarny składający się ze gwiazdy centralnej - Słońca, które stanowi 99,86% masy Układu Słonecznego oraz związanych z nim siłą grawitacji i obiegających je ciał niebieskich.

  Więcej
 • Ruchy Ziemi - ruch obiegowy i obrotowy Ziemi

  Ziemia znajduje się w nieustannym ruchu. Najbardziej widoczne są następstwa dwóch ruchów Ziemi: ruchu obiegowego po orbicie eliptycznej wokół Słońca oraz ruchu obrotowego (wirowego), jaki Ziemia wykonuje wokół własnej osi.

  Więcej
 • Księżyc - naturalny satelita Ziemi

  Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest drugim pod względem jasności obiektem na sferze niebieskiej. Ma średnicę 3476 km i masą około 70 trylionów ton. Jest to odpowiednio: 27% średnicy i 0,12% masy Ziemi. Czyni to z Księżyca największego naturalnego satelitę w Układzie Słonecznym w porównaniu z wielkością pl...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28