Powstanie Ziemi - geografia

Ziemia podobnie jak i pozostałe planety Układu Słonecznego powstała nieco ponad 4,5 mld lat temu. Było to wynikiem grawitacyjnego zagęszczenia się niejednorodności w zewnętrznych częściach wirującego dysku protoplanetarnego, który utworzył się z pierwotnej mgławicy międzygwiazdowej.

Proces ten towarzyszył formowaniu się Słońca w centrum dysku protoplanetarnego. Skupienia materii, z których utworzyły się planety (w tym Ziemia) wirowały na tyle szybko, że nie opadały na Słońce, ale pozostawały na swoich orbitach, stopniowo skupiając w sobie większość materii znajdującej się w określonej odległości od Słońca. Skupiająca się materia pod wpływem tarcia ogrzewała się, powodując emisję promieniowania w zakresie niewidzialnego przez człowieka promieniowania podczerwonego. Blisko Słońca temperatura była na tyle wysoka, że lżejsze substancje, takie jak metan, czy woda nie kondensowały na ziarnach pyłu. Tworzyły się tu więc stosunkowo niewielkie, ale gęste planety skaliste, takie jak Ziemia.

We wczesnym etapie swoich dziejów Ziemia podlegała silnemu bombardowaniu przez małe ciała Układu słonecznego – planetoidy i komety. Przypuszcza się, że pierwotna Ziemia mogła też zderzyć się z ciałem niebieskim

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Ziemia - kształt, rozmiary, geografia

  Ziemia ma kształt zbliżony do elipsoidy obrotowej. Kształt ten jest wynikiem oddziaływania siły grawitacji oraz siły odśrodkowej obecnej w ruchu obrotowym, które powoduje lekkie spłaszczenie Ziemi na biegunach. Więcej »

 • Budowa Układu Słonecznego - opis, geografia

  Układ Słoneczny to układ planetarny składający się ze gwiazdy centralnej - Słońca, które stanowi 99,86% masy Układu Słonecznego oraz związanych z nim siłą grawitacji i obiegających je ciał niebieskich. Więcej »

 • Ruchy Ziemi - ruch obiegowy i obrotowy Ziemi

  Ziemia znajduje się w nieustannym ruchu. Najbardziej widoczne są następstwa dwóch ruchów Ziemi: ruchu obiegowego po orbicie eliptycznej wokół Słońca oraz ruchu obrotowego (wirowego), jaki Ziemia wykonuje wokół własnej osi. Więcej »

 • Księżyc - naturalny satelita Ziemi

  Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest drugim pod względem jasności obiektem na sferze niebieskiej. Ma średnicę 3476 km i masą około 70 trylionów ton. Jest to odpowiednio: 27% średnicy i 0,12% masy Ziemi. Czyni to z Księżyca największego naturalnego satelitę w Układzie Słonecznym w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56