Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego - strona 3

są przypuszczalnie obiektami obcymi, przechwyconymi przez pole grawitacyjne planety. Księżyce obracają się też wokół własnej osi. Ruch obrotowy większości księżyców jest synchroniczny z ruchem planet. Dlatego z powierzchni Ziemi możemy obserwować tylko jedną stronę Księżyca.

Ganimedes – księżyc Jowisza – jest największym księżycem w Układzie Słonecznym.  Jego średnica jest większa od 5250 km. Wewnątrz znajduje się żelazne jądro, okryte krzemianowym płaszczem i warstwami lodu, pod którym być może znajduje się ocean ciekłej wody. Jako jedyny naturalny satelita w układzie Słonecznym wytworzył pole magnetyczne.

Tytan – największy księżyc Saturna – ma średnicę około 5150 km. Tytan to jeden z księżyców lodowych. Pod grubą warstwą lodu na powierzchni istnieje ocean wody ciekłej, a w centrum jądro złożone ze skał zmieszanych z wodą. Na powierzchni występują między innymi jesiora ciekłego metanu. Satelita ten posiada gęstą atmosferę, gęstszą od atmosfery ziemskiej. Składa się ona głównie z azotu (>98%) z domieszkami argonu, metanu i związków organicznych takich jak: etan i acetylen. Przypuszcza się, że jej skład jest podobny do atmosfery ziemskiej sprzed 4 mld lat. Związki zawarte w atmosferze

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
Gvfhghghghgg
2016-11-22 19:00:28
A co z Merkurym
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39