Ludność Afryki - strona 2

gór (np. w Etiopii na Wyż. Abisyńskiej). Stosunkowo gęsto zaludniona jest też strefa lasów równikowych i podrównikowych oraz sawann w Afryce Zachodniej.
Najgęściej zaludnione państwa afrykańskie to kraje wyspiarskie i niewielkie kraje położone w żyznym wulkanicznym regionie Wielkich Jezior Afrykańskich:
- Mauritius (628,4 osoby/km2),
- Rwanda (389,6 osoby/km2),
- Komory (371,1 osób/km2),
- Burundi (306,2 osoby/km2),
i Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (175,8 osoób/km2).
Niewiele mniejszą gęstość zaludnienia ma najbardziej ludne państwo Afryki – Nigeria.
Liczba ludności Nigerii (dane z 2010 roku) wynosi 158,2 mln osób, a gęstość zaludnienia 171,3 osoby/km2.
Kolejne pod względem liczby ludności państwa afrykańskie to:
- Egipt (84,5 mln mieszkańców),
- Etiopia (79,5 mln mieszkańców),
- Demokratyczna Republika Konga (67,8 mln mieszkańców)
i Republika Południowej Afryki (prawie 50 mln mieszkańców).
Najmniejszą gęstość zaludnienia mają kraje pustynne i niektóre kraje położone w obszarze wilgotnych lasów równikowych. Najrzadziej zaludnionym krajem Afryki jest Namibia (średnio 2,7 osób/km2). Niewiele większą gęstość zaludnienia ma Mauretania (3,1 osoby/km2), Libia (3,7 osoby/km2), Botswana (3,5 osoby/km2) i Gabon (5,6 osoby/km2).

Ludność północnej część Afryki posługuje się językami z grupy afro-azjatyckiej. Najliczniejsi wśród nich są Arabowie – dominujący od Egiptu po Algierię. Liczni są też w Maroku, Sudanie i Czadzie. Mieszkańcy Mauretanii (Maurowie) są mieszanego pochodzenia arabsko-berberyjskiego. Obok Arabów  Afrykę Północną (gł. Maghreb - zachód) zamieszkują plemiona berberyjskie (m.in. Tuaregowie na pograniczu Algierii, Mai i Nigru, Kabylowie w północnej Algierii, czy Rifenowie i Chleuh w Maroku). W Maroku Berberowie stanowią większość ludności. Językami semickimi posługują się też dominujący w Etiopii i Erytrei Amharowie i Tigrajczycy. Inne ludy posługujące się językami z grupy afro-azjatyckiej to ludy kuszyckie z Rogu Afryki (Somalijczycy, Oromo z Etiopii i Afarowie) oraz Hausa z Nigru i północnej Nigerii (język Hausa jest powszechnie znany w Afryce zachodniej, gdzie wykorzystywany był jako środek porozumiewania się w wymianie handlowej).

Na południe od Sahary (w tzw. Czarnej Afryce) żyje ponad 1500 grup etnicznych. Posługują się one językami z grupy:
- nilo-saharyjskiej (m.in. Songhaj w Afryce Zachodniej, Kanuri w Nigrze i Czadzie, Nuer i Szylluk w Sudanie południowym oraz Luo i Masajski w Kenii i Tanzanii),
- nigero-kongijskie, w tym – atlantyckie (m.in. wolof w Senegalu), języki mande (m.in. bambara w Mali), języki woltyjskie (w tym mossi z Burkina Faso), języki akan (w tym aszanti z Ghany), języki kwa (joruba i igbo w Nigerii oraz inne), języki bantu (Suahili – wschodnia Afryka, spełnia tam podobną rolę, jak język Hausa w Afryce Zachodniej, kikuju w Kenii, Lunda i Kongo w Demokratycznej Republice Konga, Angoli i Zambii, herero w Namibii, szona i ndebele w Zimbabwe oraz xosa i zulu w RPA i wiele innych)
oraz ludność mówiąca językami khoisan (w tym San/Buszmeni i Hotentoci) w Afryce Południowej.
Madagaskar zamieszkują Malgasze – ich język pochodzi od języka malajskich imigrantów, antropologicznie są jednak mieszanką imigrantów z Azji Południowo-Wschodniej i czarnych mieszkańców Afryki.
Imigranci europejscy najliczniejsi są w RPA. Są to głównie Afrykanerzy (potomkowie osadników holenderskich) oraz potomkowie imigrantow brytyjskich, francuskich (m.in. hugenoci) i inni.

Wśród wyznawców religii najliczniejsi w Afryce są chrześcijanie – około 488,9 mln wiernych skupionych na południe od Sahary (prawie 48% mieszkańców Afryki).
Są to głównie mieszkańcy dawnych

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Konflikty etniczne w Afryce

    Państwa afrykańskie stworzone w epoce kolonialnej przez XIX-wieczne mocarstwa europejskie połączyły bardzo różne, często wrogie sobie ludy. Dlatego w okresie, który miał miejsce po dekolonizacji Afryki (2 połowa XX wieku i początek wieku XXI) kontynent afrykański był miejscem wielu zamachów... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24