Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krainy zoogeograficzne - pojęcie, charakterystyka, rozmieszczenie - geografia

Ostatnio komentowane
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przestrzenne zróżnicowanie fauny lądowej (świata zwierzęcego) Ziemi nawiązuje do zmiennych w przestrzeni warunków środowiskowych (warunków klimatycznych i formacji roślinnych). Równocześnie jednak odległe kontynenty mają czasami zdumiewająco podobną faunę. I tak np. prymitywne ssaki – torbacze, typowe dla Australii występują również w Ameryce Południowej. Lądy te stanowiły bowiem w przeszłości części kontynentu południowego – Gondwany i oddzieliły się od siebie dopiero na początku ery kenozoicznej (ewolucja ich fauny przebiegała więc w przeszłości zbieżnie). Z kolei podobieństwa fauny Ameryki Północnej i Eurazji (niedźwiedź brunatny, bobry, łoś) wynikają z istnienia lądowego połączenia pomiędzy nimi w plejstocenie.

Jednocześnie obszary blisko położone blisko mogą mieć odmienną faunę. Wyspy Archipelagu Malajskiego – Bali i Lombok oddziela niezbyt szeroka cieśnina. Na zachodniej z nich (Bali) dominuje fauna typowa dla Azji Południowej, na wschodniej (Lombok) fauna australijska. Ta ostra granica faunistyczna nosi nazwę linii Wallace'a, od nazwiska brytyjskiego przyrodnika Alfreda Russella Wallace’a, który odkrył ją i opisał w 1863 roku.

Wyróżniamy współcześnie 8 odmiennych faunistycznie

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 2 =