Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Warstwowa budowa wnętrza Ziemi i metody jej badania - geografia - strona 3

płaszczem a jądrem Ziemi.

Skały skorupy ziemskiej możemy badać na powierzchni Ziemi, a zmiany ich właściwości wraz ze wzrostem głębokości dzięki głębokim odwiertom – odwiert w skorupie kontynentalnej na Płw. Kolskim w Rosji sięga ponad 12 km w głąb Ziemi, a odwiert w skorupie oceanicznej na wschodnim Pacyfiku ponad 2 km pod dnem oceanu.

Poznanie głębszych warstw możliwe jest głównie poprzez analizę rozchodzenia się fal sejsmicznych – ich prędkość zależy od gęstości materii, a ich odbicia lub załamania pozwoliły odkryć powierzchnie nieciągłości między poszczególnymi warstwami (np. zanik fal poprzecznych przy przechodzeniu fali sejsmicznej przez jądro Ziemi interpretowany jest jako wskaźnik zmiany stanu skupienia przy przekraczaniu granicy płaszcz/jądro). O właściwościach jądra i płaszcza Ziemi wnioskuje się też w oparciu o teoretyczne modele geofizyczne.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

  • Litosfera - stałe podłoże atmosfery i wszechoceanu - geografia

    Litosfera to zewnętrzna sztywna (stała, nieplastyczna) powłoka Ziemi stykająca się z atmosferą, hydrosferą i biosferą (mikroskopijne bakterie znajdowane są w skałach pochodzących z głębokości kilku kilometrów). Obejmuje ona skorupę ziemską oraz górną część płaszcza Ziemi.

    Więcej
  • Geologiczne dzieje Ziemi. Stratygrafia i paleontologia

    W poznaniu historii geologicznej Ziemi pomocą służą 2 nauki: stratygrafia (nauka badająca związki między ułożeniem skał a ich wiekiem) i paleontologia (nauka odtwarzająca historię życia biologicznego na Ziemi, część paleogeografii). Główne ery historii geologicznej Ziemi są wyróżniane właśnie w oparciu o historię...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25