Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Substytucja nukleofilowa - strona 3

cząsteczki substratu po przeciwnej stronie grupy odchodzącej, a tworzenie nowego wiązania chemicznego zachodzi równolegle z oderwaniem grupy odchodzącej. W efekcie powstaje pięciowartościowy stan przejściowy, w którym cząsteczka substratu jest połączona jednocześnie z nukleofilem i grupą odchodzącą. Jedyny etap tego mechanizmu jest dwucząsteczkowy (biorą w nim udział 2 cząsteczki – substrat i nukleofil), stąd nazwa mechanizmu SN2. Według tego mechanizmu reagują związki dla których tworzenie karbokationu jest niekorzystne energetycznie (jest on nietrwały), a także podejście nukleofila od przeciwnej strony grupy odchodzącej jest łatwe dzięki brakowi zatłoczenia sterycznego. Przykłady halogenków alkilowych reagujących według mechanizmu SN2 przedstawione są na rysunku poniżej.

 halogenki alkilowe reagujące według mechanizmu sn2

Przykładowe reakcje substytucji nukleofilowej

Synteza alkoholi z halogenków alkilowych. W tej reakcji nukleofilem jest cząsteczka wody lub anion hydroksylowy. Przykłady przedstawione są na rysunku poniżej.

 reakcja halogenków alkilowych z jonami oh- lub wodą

Synteza amin z halogenków alkilowych. W tej reakcji nukleofilem jest cząsteczka amoniaku lub pochodna amoniaku – amina. Reakcja ta jest problematyczna ze względów praktycznych, ponieważ jedna cząsteczka

Zobacz również

  • Halogenki alkilowe – otrzymywanie

    Halogenki alkilowe otrzymać można z różnego rodzaju substratów: z węglowodorów nasyconych (alkanów), poprzez substytucję rodnikową, z węglowodorów nienasyconych, poprzez addycję HX lub X2 do wiązań wielokrotnych, z alkoholi, w reakcji substytucji nukleofilowej.

    Więcej
  • Karbokationy – trwałość, reakcje

    Karbokationy to nietrwałe, reaktywne jony, które zawierają atom węgla obdarzony ładunkiem dodatnim. Tylko nieliczne karbokationy są na tyle stabilne, ze możliwa jest ich izolacja. Karbokationy powstają jako produkty pośrednie w reakcjach substytucji nukleofilowej biegnących według mechanizmu SN1, aby bardzo szybko zareagować z cz...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25