Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozwój zarodkowy i rozmnażanie zwierząt - strona 2

dwa osobniki. Osobnik męski w jądrach produkuje plemniki a osobnik żeński w jajnikach wytwarza komórki jajowe.

2. Obojnactwo – w rozmnażaniu tym jeden osobnik wytwarza zarówno gamety męskie (plemniki) jak i żeńskie (komórki jajowe).

Główne etapy rozwoju zarodkowego zwierząt:

1. Zapłodniona komórka jajowa przechodzi bruzdkowanie (u pierwoustych bruzdkowanie spiralne, a u wtóroustych promieniste). Zygota dzieli się mitotycznie na komórki potomne (2, 4, 8, 16 itd.) zwane blastomerami.

Bruzdkujący zarodek ssaka

Bruzdkujący zarodek ssaka: a - stadium 2-komórkowe, b -stadium 4-komórkowe,
c - stadium 8-komórkowe, d,e - morula

2. W wyniku bruzdkowana powstaje wielokomórkowy zarodek (wypełniony w środku) zwany morulą.

Morula

Morula ssaka otoczona osłonką przejrzystą, stadium 8-komórkowe

3. Pomiędzy blastomerami tworzą się przestrzenie międzykomórkowe, które wypełnione są wydzieliną komórkową i wodą. Zwarta morula przekształca się w blastulę. Ma ona postać pęcherzyka, wewnątrz którego znajduje się blastocel, czyli pierwotna jama ciała.

Przekształcenie moruli (1) w blastulę (2)
Przekształcenie moruli (1) w blastulę (2)

4. Następnie cześć powierzchniowych komórek blastuli wpukla się do środka tworząc jamę czyli prajelito, które otwiera się na zewnątrz pragębą. W tym stadium zarodek nazywający się gastrulą składa się z dwóch warstw komórek: zewnętrznej – ektodermy i wewnętrznej endodermy (tworzonej przez komórki, które przedostały się do wnętrza blastuli). Proces wyodrębnienia

Zobacz również

 • Systemy kojarzeń zwierząt: monogamia, poligamia, poliandria, poligynia

  W świecie zwierząt występują różne formy rozmnażania oraz różny stopień zaangażowania płci w opiekę nad potomstwem. Zależy to bowiem od przynależności zwierząt do konkretnego systemu kojarzeń.

  Więcej
 • Podział komórek jajowych

  Gameta żeńska czyli komórka jajowa może różnić się budową morfologiczną pomiędzy gatunkami zwierząt. Różnice dotyczą ilości materiału zapasowego (żółtka) oraz jego lokalizacji. Od rodzaju komórki jajowej zależny jest proces bruzdkowania.

  Więcej
 • Listki zarodkowe - ektoderma, endoderma, mezoderma, charakterystka

  W rozwoju zarodkowym zwierząt w procesie gastrulacji powstają trzy listki zarodkowe – ektoderma, endoderma i mezoderma. Wszystkie zwierzęta zbudowane są z dwóch listków zarodkowych: ektodermy i endodermy, takie zwierzęta nazywają się dwuwarstwowymi. Zwierzęta, które cechuje wyższy stopień organizacji posiadają ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28