Systemy kojarzeń zwierząt: monogamia, poligamia, poliandria, poligynia

Relacje wśród zwierzątpapużki nierozłączki monogamia, poligamia, poliandria, poligynia

W świecie zwierząt występują różne formy rozmnażania oraz różny stopień zaangażowania płci w opiekę nad potomstwem. Zależy to bowiem od przynależności zwierząt do konkretnego systemu kojarzeń.

Systemy rozrodcze zwierząt - charakterystyka

monogamia – można wyróżnić cały gatunek charakteryzujący się tym systemem. Wówczas samiec okresowo lub stale współżyje wyłącznie z jedną samicą. Przykładami związków monogamicznych wśród zwierząt są papużki nierozłączki oraz wilki;

poligamia – kojarzenie się osobników z więcej niż jednym partnerem. Przeciwieństwo monogamii. W zależności od tego, która z płci nie jest stała w relacji, wyróżnia się:

poliandriesamice kopulują z wieloma partnerami. Występuje u ryb promieniopłetwych;

poligynie – oznacza, że samce mogą kopulować z wieloma samicami. Występuje konkurencja pomiędzy młodymi i starszymi osobnikami w haremie. Starsze osobniki dopuszczają się dzieciobójstwa w trosce o pozycję samca dominującego w stadzie. Taki system występuje u koni a także lwów i hipopotamów;

poligynandria – wiele samic kojarzy się z wieloma samcami, oraz wiele samców z wieloma samicami. Jest to cecha szczególna szympansów bonobo. Zwierzęta żyją w dużych stadach co umożliwia im wzajemne kontakty seksualne, ponadto w kontaktach tych zwierzęta nie kierują się żadnymi kryteriami selekcji. W związku z tym, jest to także przykład promiskuityzmu.

Szympans bonobo monogamia, poligamia, poliandria, poligynia
Szympans bonobo


Polecamy również:

  • Podział komórek jajowych

    Gameta żeńska czyli komórka jajowa może różnić się budową morfologiczną pomiędzy gatunkami zwierząt. Różnice dotyczą ilości materiału zapasowego (żółtka) oraz jego lokalizacji. Od rodzaju komórki jajowej zależny jest proces bruzdkowania. Więcej »

  • Listki zarodkowe - ektoderma, endoderma, mezoderma, charakterystka

    W rozwoju zarodkowym zwierząt w procesie gastrulacji powstają trzy listki zarodkowe – ektoderma, endoderma i mezoderma. Wszystkie zwierzęta zbudowane są z dwóch listków zarodkowych: ektodermy i endodermy, takie zwierzęta nazywają się dwuwarstwowymi. Zwierzęta, które cechuje wyższy stopień... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43