Nisza ekologiczna – definicja, przykłady

W sensie dosłownym nisza to miejsce, pewna przestrzeń. W ekologii jest to pojęcie o znacznie szerszym znaczeniu, różnie definiowane przez naukowców.

Według  Grinnella, który jako pierwszym użył tego sformułowana w 1917 r., nisza ekologiczna to zbiór cech gatunkowych, które pozwalają na przeżycie w określonych warunkach środowiskowych. Jest to więc zbiór wszystkich właściwości wyznaczających miejsce organizmu w biocenozie.

Odum w przeciwieństwie do Grinnel’a uważał, że nisza ekologiczna nie jest równoznaczna z siedliskiem (siedlisko = „adres”, nisza = „zawód”). Nisza to nie tylko obszar występowania, ale także rola, jaką organizm pełni w biocenozie.

Według Eltona nisza ekologiczna to miejsce gatunku w środowisku biotycznym, a przede wszystkim jego związek z pokarmem i relacje z innymi gatunkami.

Według Krebsa nisze ekologiczna to „zawód” organizmu w środowisku; jego „status społeczny” i interakcje z innymi organizmami.

Podsumowując można powiedzieć, że nisza ekologiczna to całokształt potrzeb życiowych organizmu.  Jest to pojęcie trudne do zdefiniowania i dość abstrakcyjne, dlatego często podaje się składowe niszy

Poniżej dla przykładu podaję elementy tworzące niszę ekologiczną wróbla i kreta.

Nisza ekologiczna kreta to: nora, pożywienie (pędraki i dżdżownice), gleba o odpowiednim natlenieniu, wilgotności i spoistości, odpowiednia ilość ciepła (właściwy zakres temperatur) i światła (w zasadzie jego brak).

Nisza ekologiczna wróbla to: tlen w powietrzu do oddychania, woda do pica, pożywienie (nasiona, ale też innie organizmy służące jako pokarm np. drobne bezkręgowce). odpowiednia ilość światła i ciepła (właściwy zakres temperatur), miejsce na gniazdo i materiał do jego budowy.

Nisze dwóch różnych gatunków mogą nakładać się na siebie, nigdy jednak nie pokrywają się całkowicie.

 

 

Polecamy również:

  • Obieg materii i przepływ energii w ekosystemie – schemat

    Każdy ekosystem charakteryzuje się zamkniętym obiegiem materii. Obejmuje on pierwiastki, które krążą pomiędzy organizmami, a otaczającym je środowiskiem. Materia krąży w ekosystemie zataczając koło – przechodzi ze środowiska do kojonych poziomów troficznych  (producentów –... Więcej »

  • Łańcuchy pokarmowe – definicja

    Łańcuch pokarmowy to ciąg organizmów ustawionych w takiej kolejności, że każde poprzednie ogniowo stanowi źródło pokarmu dla następnego ogniwa w szeregu. Łańcuchy pokarmowe wiążą ze sobą grupy organizmów będących producentami, konsumentami i reducentami. W zależności od kolejności... Więcej »

  • Cykle biogeochemiczne – funkcjonowanie ekosystemu

    Cykl biogeochemiczne to krążenie pierwiastka w biosferze pomiędzy światem ożywionym, a nieożywionym. Obieg węgla w przyrodzie W atmosferze węgiel obecny jest w postaci dwutlenku węgla. Głównym jego źródłem jest oddychanie wewnątrzkomórkowe organizmów żywych (roślin, zwierząt,... Więcej »

  • Sukcesja ekologiczna – definicja, rodzaje, przykłady

    Sukcesja ekologiczna jest to proces ewolucji ekosystemu, czyli stopniowych kierunkowych zmian prowadzących do zmiany struktury gatunkowej ekosystemu, a więc przekształcania się jednego ekosystemu w inny. W wyniku serii powolnych przekształceń jedne biocenozy ustępują miejsca innym, aż do momentu osiągnięcia... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33