Narządy rozrodcze żeńskie – budowa i funkcje

Układ rozrodczy żeński zbudowany jest z:

1. wewnętrznych narządów płciowych:

jajniki

Są to parzyste narządy o jajowatym kształcie i średnicy 3-5 cm. Położone są po obu stronach miednicy, przymocowane do macicy za pośrednictwem wiązadeł. Powierzchnia jajnika pokryta jest nabłonkiem sześciennym (u osób młodszych) lub płaskim (u osób starszych), a wnętrze wyściela łącznotkankowa błona biaława. Jajnik wypełniony jest pęcherzykami jajnikowymi będącym w różnym stadium rozwoju (pierwotne, wzrastające, dojrzewające, dojrzałe). Funkcją jajnika jest produkcja komórek jajowych oraz wydzielanie hormonów (estrogeny, progesteron).

jajowody

Są to parzyste umięśnione przewody o długości 10-12 cm, które składają się czterech odcinków: lejka, bańki, cieśni oraz części śródściennej. Jajowód z jednej strony lejkiem otacza jajnik, a drugiej łączy się macicą. Funkcją jajowodu jest wychwycenie z jajnika komórki jajowej oraz stworzenie optymalnych warunków do jej zapłodnienia. Wnętrze jajowodu wyścielone jest urzęsionym jednowarstwowym nabłonkiem walcowatym z rzęskami, których ruch umożliwia przesuwanie zapłodnionej komórki jajowej w kierunku macicy.

macica

To nieparzysty narząd o kształcie gruszki, który składa się z: dna, trzonu oraz szyjki, za pomocą której łączy się z pochwą. Wnętrze macicy wyściela błona śluzowa zwane endometrium. Struktura śluzówki ulega cyklicznym zmianom w czasie menstruacji. Ściana macicy jest dobrze umięśniona – zbudowana z trzech warstw mięsni gładkich, które w czasie ciąży ulegają rozrostowi. W macicy zagnieżdża się zarodek, który później jako płód rozwija się w niej aż do momentu porodu.

pochwa

To nieparzysty narząd mający postać umięśnionego kanału o długości 7-9cm. Wnętrze pochwy wyścielone jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim zawierającym glikogen, który po rozkładzie przez bakterie obniża pH, dzięki czemu chroni ten narząd przed infekcjami. Pochwa zawiera liczne gruczoły śluzowe, których wydzielina nawilża ją podczas kontaktu płciowego oraz ułatwia poród. Pochwa spełnia kilka funkcji: jest narządem kopulacyjnym umożliwiającym przyjęcie nasienia oraz kanałem rodnym, przez który dziecko przechodzi się na świat. Ponad w czasie miesiączki przez pochwę wydostaje się krew wraz z złuszczającą się błona śluzowa macicy.

2. zewnętrznych narządów płciowych:

wargi sromowe większe i mniejsze

Wargi sromowe to fałdy skórne, które dzielmy na mniejsze (otaczające przedsionek pochwy oraz większe (leżące na zewnątrz warg mniejszych).

łechtaczka

To nieparzysty narząd położony u zbiegu warg sromowych, który jest homologiczny do żołędzia u mężczyzn. Odgrywa zasadniczą rolę w czasie stosunku seksualnego. Zbudowana jest z dwóch ciał jamistych, które w momencie podniecenia wypełniają się krwią

wzgórek łonowy

To trójkątna wyniosłość skórna leżąca w przedniej części spojenia łonowego. Wzgórek łonowy wypełniony jest grubą warstwą tkanki tłuszczowej, a u dojrzałych kobiet pokryty jest włosami łonowymi.

Schemat budowy żeńskich narządów rozrodczych
Schemat budowy żeńskich narządów rozrodczych: 1. jajowód,
2. pęcherz moczowy, 3. spojenie łonowe, 4. pochwa, 5. łechtaczka,
6. srom, 7. przedsionek pochwy, 8. jajnik, 9. esica, 10. macica,
11. sklepienie pochwy, 12. szyjka macicy, 13. odbytnica, 14. odbyt
/Elf Sternberg/commons.wikimedia.org

Polecamy również:

  • Oogeneza – przebieg, etapy, schemat

    Oogeneza jest to złożony wieloetapowy proces, w którym powstają gamety żeńskie. Zachodzi on w komórkach macierzystych 2n jajników i prowadzi do powstania dojrzałych komórek jajowych. Oogenezie towarzyszą podziały na poziomie komórkowym, czyli mitoza i mejoza. Więcej »

  • Cykl menstruacyjny – przebieg, fazy

    Cyklem menstruacyjnym (miesiączkowym) nazywamy okresowe zmiany zachodzące w organizmie kobiety, które mają na celu przygotowanie jej ciała do przyjęcia zarodka. Cykl miesiączkowy występuje u dojrzałych płciowo kobiet między 11-14 a 44-55 rokiem życia. U zdrowych kobiet cykl ten ustaje jedynie... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
margaryna
2023-12-28 10:14:32
czemu tego uczą w podstawówie
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42