Narządy rozrodcze męskie – budowa i funkcje

Układ rozrodczy męski zbudowany jest z:

1. zewnętrznych narządów płciowych:

prącie

Prącie jest narządem kopulacyjnym umożliwiającym wprowadzenie nasienie do dróg rodnych kobiety. Składa się z korzenia, trzonu oraz żołędzi, który pokryty jest ruchomym fałdem skóry tzw. napletkiem. We wnętrzu prącia znajduje się przewód moczowo-płciowy (cewka moczowa połączona z przewodem wytryskowym) oraz dwa ciała jamiste i jedno ciało gąbczaste. Podczas erekcji (wzwodu) ciała te wypełniają się krwią, co powoduje usztywnienie i wydłużenie prącia.

moszna

Moszna to worek skórno-mięśniowy, który otaczają jadra. Pokryty jest gruczołami potowymi i włosami Zapewnia odpowiednią temperaturę do rozwoju plemników (niższą o ok. 2 stopnie od temperatury w jamie brzusznej). Jądra zstępują do moszny z jamy brzusznej w 7 miesiącu życia płodowego (brak zejścia jader jest przyczyną niepłodności).

2. wewnętrznych narządów płciowych:

jądra

Jądra to parzyste narządy znajdujące się w worku mosznowym (prawe jądro jest nieco większe od lewego), które produkują plemniki i męskie hormony płciowe (androgeny). Jądra otoczone są włóknistą łącznotkankową torebkę tzw. błoną białawą. Wnętrze jadra jest podzielone na 200-300 zrazików (płacików). Każdy z nich zawiera od 1 do 4 kanalików nasiennych krętych, które wysłane są nabłonkiem plemnikotwórczym, gdzie powstają plemniki. Przestrzenie pomiędzy kanalikami krętymi wypełnia tkanka śródmiąższowa, w która znajdują się wydzielające androgeny komórki Leydiga. Kanaliki kręte przechodzą w kanaliki proste (tworzące sieć jadra), a te z kolei w uchodzące do najądrza kanaliki wyprowadzające.

najądrza

Najądrza są to parzyste narządy znajdujące się w worku mosznowym. Mają postać spiralnie zwiniętych kanalików, które przylegają do jadra od góry, tyłu i boku. Najądrza wyprowadzają plemniki z jąder a następnie magazynują je. Produkują też wydzielinę która pobudza plemniki do dojrzewania. Najądrza przechodzą w nasieniowody.

Nasieniowody

Nasieniowody są to parzyste przewody wychodzące z jąder, których zadaniem jest transport plemników z najądrzy. Nasieniowody po połączeniu z przewodem pęcherzyków nasiennych tworzą przewód wytryskowy, który przechodząc obok prostaty łączy się z cewką moczową.
Cewka moczowa nie należy do układu płciowego, ale to przez nią ostatecznie nasienie wyprowadzane jest na zewnątrz.

gruczoł krokowy (prostata)

Gruczoł krokowy to nieparzysty narząd , który położony jest poniżej pęcherza moczowego. Produkuje białawą, zasadową wydzielinę, która stanowi 20% nasienia i nadaje mu specyficzny zapach (białko spermina). Płyn produkowany przez prostatę odżywia plemniki oraz zobojętnia kwaśny odczyn pochwy, dzięki czemu wzrasta ruchliwość plemników.

pęcherzyki nasienne

Pęcherzyki nasienne to parzyste narządy leżące po obu stronach prostaty, które uchodzą do nasieniowodów. Produkują wydzielinę, której zadaniem jest zaspokajanie potrzeb energetycznych plemników. Płyn produkowany przez pęcherzyki nasienne stanowi 70% objętości nasienia.

gruczoły opuszkowo-cewkowe

Gruczoły opuszkowo-cewkowe to parzyste narządy położone poniżej prostaty, które uchodzą do cewki moczowej. Produkują zasadową wydzielinę, która chroni plemniki przed kwaśnym odczynem cewki moczowej i pochwy.

Schemat budowy męskich narządów rozrodczych
Schemat budowy męskich narządów rozrodczych:1.Pęcherz moczowy,
2. Kość łonowa, 3. Prącie, 4. Ciało jamiste, 5. Żołądź, 6. Napletek,
7. Ujście cewki moczowej, 8. Esica, 9. Odbytnica, 10. Pęcherzyk nasienny,
11. Przewód wytryskowy, 12. Prostata, 13. Gruczoł opuszkowo-cewkowy,
14. Odbyt, 15. Nasieniowód, 16. Najądrze, 17. Jądro, 18. Moszna/
Elf Sternberg /commons.wikimedia.org

Polecamy również:

  • Spermatogeneza – przebieg

    Spermatogeneza to złożony wieloetapowy proces, który prowadzi do powstanie męskich gamet – haploidalnych plemników. Zachodzi w kanalikach nasiennych jąder, w komórkach macierzystych 2n. Spermatogenezie towarzyszą podziały na poziomie mitotycznym i mejotycznym.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23