Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rola hormonów: juwenlinego i ekdyzonu w przeobrażeniu owadów

Ostatnio komentowane
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
JD
Adam Psikutas • 2019-12-04 12:04:11
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hormony biorące udział w procesie przeobrażenia

Hormon juwenilny wytwarzany jest przez ciała przyległe. Struktury te wsytępują zarówno u larw jak i organizmów będących w wyższym stadium rozwoju. Jest to hormon, który reguluje proces przeobrażania się owadów. Ekdyzon również produkują larwy oraz poczwarki stawonogów. Wytwarzany jest on jednak przez specjalne gruczoły zwane protorakalnymi.

Udział hormonu juwenilnego oraz ekdyzonu w przeobrażeniu

Hormon juwenilny hamuje proces przepoczwarzania dzięki czemu może dochodzić do linienia i wzrostu organizmu. Takie działanie pozwala temu hormonowi kontrolować rozwój larwy. Syntezowany jest w procesie biochemicznym z kwasu octowego.

Wysoki poziom hormonu juwenilnego powoduje linienie, natomiast spadek poziomu prowadzi do przepoczwarzenia. W fizjologicznych warunkach, hormon ten, współpracuje z ekdyzonem, który kontroluje proces linienia. Ekdyzon sprawia, że komórki naskórka wydzielają płyn odpowiedzialny za linienie.

Ważka podczas linienia Hormon juwenilny i ekdyzon
Ważka podczas linienia

Polecamy również:

 • Życie społeczne owadów

  Owady społeczne tworzą zorganizowane grupy, w których występuje podział obowiązków pomiędzy jej członkami zróżnicowanymi pod względem morfologicznym i fizjologicznym. Struktury socjalne tworzą pszczoły, osy, mrówki i termity. Więcej »

 • Aparaty gębowe owadów

  Na głowie owadów znajdują się aparaty gębowe, które służą do pobierania pożywienia. W zależności od rodzaju pokarmu oraz sposobu jego pobierania wyróżnić możemy różne ich typy. Więcej »

 • Znaczenie owadów

  Owady odgrywają duża rolę w przyrodzie i w życiu człowieka. Związane jest to z tym, że stanowią najliczniejszą grupę organizmów na Ziemi i zajmują wiele różnych siedlisk (głównie lądowych, ale zdarzają się też owady wodne). Więcej »

 • Owady chronione

  Ludzie od lat walczą z owadami, które uważają są za szkodniki. Część z nich faktycznie powoduje różne straty w gospodarce (np. niszczy uprawy, meble czy ubrania). W tym wypadku działanie człowieka jest zrozumiałe i uzasadnione Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =