Choroby układu ruchu człowieka i wady postawy

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej budowy i postawy ciała. Mogą mieć one charakter wrodzony lub są nabywane w ciągu życia.

Wady wrodzone powstają w wyniku działania różnorodnych czynników na ciało człowieka w jego życiu płodowym.

Są to :
wady wrodzone kości – zlokalizowane są w obrębie kości (np. wady stóp – stopa płaska, końska i wydrążona);
wady wrodzone mięśni – zlokalizowane w obrębie mięśni (np. zanik mięśni);

Wady nabyte powstają na skutek zaburzeń prawidłowej postawy ciała lub są wynikiem przebytych chorób.

Są to:
wady nabyte rozwojowe – powstają jako powikłania po przebytych chorobach tj. gruźlica czy krzywica;
wady nabyte nawykowe – są konsekwencją nieprawidłowych nawyków np. czytanie przy zbyt słabym oświetleniu, mała aktywność ruchowa, noszenie złego obuwie itp.

Wady postawy dotyczą:
1. kręgosłupa:
• w obrębie płaszczyzny strzałkowej (plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe);
• w obrębie płaszczyzny czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa – skolioza);
2. klatki piersiowej (klatka piersiowa lejkowata, klatka piersiowa kurza)
3. kończyn dolnych (wady kolan: kolana koślawe, kolana szponowate i stóp: płaskostopie, stopa płasko-koślawa, stopa szpotowa, stopa wydrążona).

Z układem ruchu związane są różne choroby, które powodują szereg zmian w układzie kostnym. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:
krzywicę, czyli chorobę występującą u dzieci, która wywołuje zaburzenie rozwojowe i powoduje wiele zamian w obrębie kości;
osteoporozę, czyli chorobę spotykaną najczęściej u osób w podeszłym wieku i kobiet w okresie przekwitania, która objawia się wzmożoną łamliwością kości;
choroby reumatyczne, które polegają na stanach zapalnych w obrębie tkanki łącznej, (w szczególności w obrębie stawów i kości) wywołujących uporczywy ból.

 

Polecamy również:

  • Skolioza – przyczyna, objawy, charakterystyka

    Skolioza jest odchyleniem lini kręgosłupa od stanu prawidłowego w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Skolioza jest wiec skrzywieniem trójpłaszczyznowym, a nie jak się powszechnie przyjęło  jednopłaszczyznowym bocznym skrzywieniem kręgosłupa.  Więcej »

  • Lordoza – przyczyna, objawy, charakterystyka

    W prawidłowej budowie ciała człowieka odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest wygięty ku przodowi  i tworzy tak zwaną lordozę lędźwiową. Jeśli następuje pogłębienie wygięcia, wówczas mamy do czynienia z nieprawidłowością zwaną hiperlordozą lędźwiową. Ta wada postawy popularnie nazywana jest plecami... Więcej »

  • Kifoza – przyczyna, objawy, charakterystyka

    W prawidłowej budowie ciała człowieka odcinek piersiowy jest wygięty ku tyłowi i tworzy tak zwaną kifozę piersiową. Jeśli następuje pogłębienie wygięcia, a tym samym powstania wypukłości pleców mamy do czynienia z nieprawidłowością zwaną hiperkifozą piersiową.  Ta wada postawy popularnie... Więcej »

  • Osteoporoza – przyczyna, objawy, charakterystyka

    Osteoporoza jest chorobą metaboliczną układu szkieletowego objawiającą się obniżoną masą kostną i zaburzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, które powodują osłabienie właściwości mechanicznych kości. W związku z czym u osób chorych na osteoporozą występuje zwiększone ryzyko wystąpienia złamań. Więcej »

  • Krzywica – przyczyna, objawy, charakterystyka

    Krzywica to choroba ogólnoustrojowa, zwana czasem chorobą angielską, która jest następstwem nieprawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Występuje u dzieci między trzecim miesiącem, a drugim rokiem życia powodując obniżoną mineralizację szkieletu, zaburzenia mięśniowe i biochemiczne. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
Frostyy
2021-11-26 16:22:20
Dobre na ściąge
coca
2020-11-03 20:14:30
dziekuje
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35