Trockizm - założenia, doktryna i ruch polityczny

Trockizm to ultralewicowy nurt w ramach ruchu komunistycznego, który zasadniczo wystąpił przeciw stalinizmowi. Bazę dla ruchu stanowiły poglądy społeczno-polityczne oraz ideologiczne Lwa Trockiego (stąd też nazwa). Kontynuacji tej doktryny podjęli się członkowie IV Międzynarodówki, która została utworzona w 1938 roku. Sam Trocki przedstawił swoje poglądy, w tym skrytykował przebieg rewolucji w Rosji, w sposób zdecydowany i jawny na przełomie lat 20. i 30. – od tego momentu rozpoczął się rozłam w łonie rosyjskiej partii komunistycznej. Z czasem trockizm wyodrębnił się i był mocno zwalczany przez zwolenników Stalina, za to popierała go część intelektualistów z Europy zachodniej.

Do głównych haseł, na bazie których opierał się trockizm należały:
- koncepcja permanentnej rewolucji – Trocki uznał, iż nie jest możliwa stworzenia systemu komunistycznego wyłącznie w jednym kraju, ale żeby zapewnić tryumf tego ustroju należy rozszerzyć zasięg rewolucji na cały glob, bowiem tylko rewolucja permanentna (na skalę światową) sprawi, że system ten utrzyma się;
- koncepcja tzw. eksportu rewolucji – to kategoria bardzo blisko powiązana z ideą permanentnej rewolucji głosząca, iż rewolucja powinna ogarnąć wiele państw na świecie, miało się tak stać dzięki zaangażowaniu działaczy komunistycznych, którzy będą aktywnie wspierali masy robotnicze w walce rewolucyjnej;
- potrzeba rozbudowanego tzw. centralizmu demokratycznego – dopuszczono możliwość swobodnego wyrażania myśli i opinii w ramach partii rewolucyjnej oraz istnienia innych koncepcji, poglądów i ideologii;
- uznanie zawiązania sojuszu robotniczo-chłopskiemu za szkodliwe,
- sprzeciw wobec sprawowaniu władzy wyłącznie przez jedną partię – pełnia władzy nie powinna spoczywać w rękach jednej partii, dopuszczono zasadę pluralizmu;
- nowy system gospodarczy wykluczający istnienie zarówno indywidualnej jak i kolektywnej własności; wszelkie dobra państwowe miały być powierzone pod zarząd elity państwowo-partyjnej.

Polecamy również:

  • Fryderyk Engels - biografia, poglądy

    Friedrich Engels urodził się 28 listopada 1820 w Wuppertalu w Niemczech w rodzinie właściciela fabryki. Po maturze podjął pracę w biurze jednej z fabryk ojca, a następnie w firmie handlowej w Bremie. W roku 1844 wyjechał do Paryża, gdzie poznał Karola Marksa. Wtedy też dołączył do Związku... Więcej »

  • Karol Marks - biografia, poglądy

    Karl Heinrich Marx urodził się 5 maja 1818 roku w Trewirze w rodzinie zasymilowanego rabina. W 1835 roku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie w Bonn, a rok później przeniósł się na Uniwersytet Berliński. Tam przystąpił do grupy „lewicowych heglistów”. Obronił... Więcej »

  • Mao Tse-tung - biografia, doktryna polityczna, poglądy

    Mao Tse- tung urodził się 26 grudnia 1893 roku we wsi Shaoshan, w rodzinie bogatego rolnika. Po zdaniu matury wyjechał do Pekinu, gdzie pracował jako bibliotekarz w bibliotece uniwersyteckiej. To tu zetknął się pierwszy raz z myślą Marksa i Engelsa. Zaczął aktywnie działać na rzecz rewolucji – w 1927 roku... Więcej »

  • Włodzimierz Lenin - biografia, działalność

    Włodzimierz Lenin (prawdziwe nazwisko Władimir Iljicz Uljanow) urodził się w 1870 roku w Symbirsku. W genealogii jej rodziny zbiegło się wiele narodowości: rosyjska, żydowska, niemiecka i szwedzka. Ojciec Lenina był nauczycielem i inspektorem szkół ludowych guberni sybirskiej. Więcej »

  • Józef Stalin - biografia, działalność

    Józef Stalin (prawdziwe nazwisko: Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili) urodził się w 1878 roku w Gori na terenie Gruzji. Jego ojciec prowadził zakład szewski, zaś matka była praczką. Dżugaszwili uczył się w seminarium duchownym, które przerwał z powodu kłopotów finansowych. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31