System jednopartyjny - na czym polega, wady i zalety, przykłady

System jednopartyjny charakteryzuje się tym, że w danym państwie funkcjonuje i sprawuje rządy tylko jedna legalna partia, działalność opozycyjna jest zabroniona. Najważniejsze stanowiska zajmują partyjni dygnitarze, a wszelkie ustawy uchwalane przez parlament są poporządkowane są ich decyzjom i pisane pod ich dyktando. Tego typu system partyjny posiada jedną, zasadniczą zaletę - sprawia, iż partia rządząca może swobodnie prowadzić ustaloną przez siebie politykę, inne partie nie stanowią dla niej zagrożenia, nie dochodzi np. do sytuacji zablokowania ustawy, co gwarantuje stabilność rządów. Jednakże z drugiej strony mamy przeważnie do czynienia ze swoistym monopolem na władzę, który przeważnie wiąże się z istnieniem systemu totalitarnego, w którym nie możemy mówić o demokratyzacji życia politycznego i o funkcjonowaniu zasady pluralizmu politycznego.

Systemy jednopartyjne występowały w państwach totalitarnych i komunistycznych takich jak nazistowskie Niemcy, faszystowskie Włochy, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (KPZR) oraz Polska Rzeczypospolita Ludowa (PZPR).

Obecnie przykładami państw w których istnieje system jednopartyjny są: Chiny, Kuba, Wietnam, Korea Północna, Laos.

Polecamy również:

  • System dwupartyjny - na czym polega, wady i zalety, przykłady

    System dwupartyjny jest to system partyjny występujący głównie w państwach demokratycznych, dla którego charakterystyczne jest istnienie na scenie politycznej wielu różnych partii, jednak tylko dwie partie dominują, wymieniając się władzą. Więcej »

  • System wielopartyjny (system blokowy, system partii dominującej, system rozbicia wielopartyjnego) - wady i zalety, przykłady

    System ten charakteryzuje się możliwością sformułowania rządu przez trzy lub więcej partii politycznych. Ponieważ kilka partii ma szanse tworzyć rząd, niesie to ze sobą konieczność zawierania koalicji. Więcej »

  • System partyjny Wielkiej Brytanii

    Brytyjski system partyjny to system dwupartyjny. Oznacza to, że mimo istnienia i uczestniczenia w wyborach wielu partii, tylko dwie najsilniejsze uczestniczą w tworzeniu rządu i sprawowaniu władzy. System dwupartyjny rozwinął się w konsekwencji tradycji historycznych, społeczno-gospodarczych, zwyczajów... Więcej »

  • System partyjny Niemiec

    System partyjny Niemiec teoretycznie jest wielopartyjny (w praktyce jest to system paropartyjny z ograniczoną liczbą partii, która mają możliwości realnego udziału w tworzeniu rządu). System tu panujący jest stosunkowo stabilny i uporządkowany. Obecnie koalicję rządzącą tzw. Wielką Koalicję tworzą Unia... Więcej »

  • System partyjny Francji

    We Francji istnieje system wielopartyjny blokowy, związane jest to historycznym rozwojem i tradycją tego kraju. Na przestrzeni dziejów system partyjny we Francji ewoluował od pluralistycznego rozbicia do trwałego systemu blokowego. Bloki te nie mają zwartego charakteru jednak ordynacja wyborcza wymusza ich... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 5 =
jan
2019-10-11 11:06:55
dziekuje :heart:
jan
2019-10-11 11:06:00
bardzo przydatne
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27