Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System partyjny USA

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

System partyjny USA jest systemem dwupartyjnym. Realne znaczenie posiadają dwie partie: Partia Demokratyczna (liberalna) oraz Partia Republikańska (konserwatywna). Poza tymi dwoma istnieje jeszcze Partia Reform oraz Zieloni, ale mają one znikome znaczenie polityczne. Największy wpływ na utrwalenie współczesnego amerykańskiego systemu partyjnego miała tradycja historyczna, a także większościowy system wyborczy oraz silna pozycja prezydenta.

Konstytucja amerykańska nie reguluje pozycji prawnej partii politycznych. Szczegółową pozycję prawną określa ustawodawstwo stanowe. Podobnie zasady przynależności partyjnej określa ustawodawstwo stanowe a nie partyjne, jest wobec tego identyczne dla obu partii. Przynależność ogranicza się do uczestnictwa w prawyborach (primaries), bowiem nie funkcjonuje członkostwo stałe, nie płaci się zatem składek partyjnych. Przywódcą partii jest kandydat na prezydenta, on też przeważnie wyznacza osobę, która będzie zarządzała partią, jeżeli kandydat przegrywa wybory, nie zarządza partią.

Na czele wybranej partii stoi wybierany co 4 lata komitet ogólnokrajowy, jego głównym zadaniem jest planowanie i organizacja konwencji prezydenckiej. Aparatem partyjnym kieruje przewodniczący, który zajmuje się sprawami organizacyjnymi. Nieco niżej w hierarchii znajdują się komitety okręgowe, najniżej zaś władze lokalne.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');