Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System partyjny USA

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

System partyjny USA jest systemem dwupartyjnym. Realne znaczenie posiadają dwie partie: Partia Demokratyczna (liberalna) oraz Partia Republikańska (konserwatywna). Poza tymi dwoma istnieje jeszcze Partia Reform oraz Zieloni, ale mają one znikome znaczenie polityczne. Największy wpływ na utrwalenie współczesnego amerykańskiego systemu partyjnego miała tradycja historyczna, a także większościowy system wyborczy oraz silna pozycja prezydenta.

Konstytucja amerykańska nie reguluje pozycji prawnej partii politycznych. Szczegółową pozycję prawną określa ustawodawstwo stanowe. Podobnie zasady przynależności partyjnej określa ustawodawstwo stanowe a nie partyjne, jest wobec tego identyczne dla obu partii. Przynależność ogranicza się do uczestnictwa w prawyborach (primaries), bowiem nie funkcjonuje członkostwo stałe, nie płaci się zatem składek partyjnych. Przywódcą partii jest kandydat na prezydenta, on też przeważnie wyznacza osobę, która będzie zarządzała partią, jeżeli kandydat przegrywa wybory, nie zarządza partią.

Na czele wybranej partii stoi wybierany co 4 lata komitet ogólnokrajowy, jego głównym zadaniem jest planowanie i organizacja konwencji prezydenckiej. Aparatem partyjnym kieruje przewodniczący, który zajmuje się sprawami organizacyjnymi. Nieco niżej w hierarchii znajdują się komitety okręgowe, najniżej zaś władze lokalne.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 1 =