System wielopartyjny (system blokowy, system partii dominującej, system rozbicia wielopartyjnego) - wady i zalety, przykłady

System ten charakteryzuje się możliwością sformułowania rządu przez trzy lub więcej partii politycznych. Ponieważ kilka partii ma szanse tworzyć rząd, niesie to ze sobą konieczność zawierania koalicji.

Obecnie system wielopartyjny występuje w większości krajów demokratycznych, najstabilniejszy istnieje m.in. w: Danii, Holandii, Belgii, Szwecji, Czechach, Finlandii, Kanadzie i Australii.

Istnieją trzy warianty systemu wielopartyjnego:

1. system blokowy - w tym systemie istnieje kilka partii, jednak największe szanse maja dwie grupy, które tworzą dwa rywalizujące ze sobą bloki. Po wyborach partie skupiają się wokół tych bloków i działają w ich ramach. Przykładem działania systemu blokowego była Francja oraz Włochy w latach 2006-2007 (Dom Wolności i Unia);
2. system partii dominującej – w tego rodzaju systemie, istnieje na scenie politycznej wiele partii, jednak jedna z nich jest wyjątkowo silna, ma duże poparcie obywateli jest w stanie uzyskać ok. 45% głosów, dzięki czemu może tworzyć rząd. Jeżeli nie jest w stanie rządzić samodzielnie Konieczne staje się stworzenie koalicji rządowe, co wiąże się z kompromisami, to z kolei może skutkować niestabilnością rządów. Przykładem działania systemu partii dominującej jest Turcja;
3. system rozbicia wielopartyjnego – ten system charakteryzuje się mnogością partii, które walczą pomiędzy sobą o władzę, bowiem żadna nie jest na tyle silna by formować samodzielny rząd. Po wyborach różne partie zmuszone są tworzyć rządy koalicyjne. Tego typu rządy bywają niestabilne, ponieważ istnieje możliwość zerwania koalicyjnej umowy. Ten system istnieje w Polsce.

Polecamy również:

 • System jednopartyjny - na czym polega, wady i zalety, przykłady

  System jednopartyjny charakteryzuje się tym, że w danym państwie funkcjonuje i sprawuje rządy tylko jedna legalna partia, działalność opozycyjna jest zabroniona. Więcej »

 • System dwupartyjny - na czym polega, wady i zalety, przykłady

  System dwupartyjny jest to system partyjny występujący głównie w państwach demokratycznych, dla którego charakterystyczne jest istnienie na scenie politycznej wielu różnych partii, jednak tylko dwie partie dominują, wymieniając się władzą. Więcej »

 • System partyjny Wielkiej Brytanii

  Brytyjski system partyjny to system dwupartyjny. Oznacza to, że mimo istnienia i uczestniczenia w wyborach wielu partii, tylko dwie najsilniejsze uczestniczą w tworzeniu rządu i sprawowaniu władzy. System dwupartyjny rozwinął się w konsekwencji tradycji historycznych, społeczno-gospodarczych, zwyczajów... Więcej »

 • System partyjny Niemiec

  System partyjny Niemiec teoretycznie jest wielopartyjny (w praktyce jest to system paropartyjny z ograniczoną liczbą partii, która mają możliwości realnego udziału w tworzeniu rządu). System tu panujący jest stosunkowo stabilny i uporządkowany. Obecnie koalicję rządzącą tzw. Wielką Koalicję tworzą Unia... Więcej »

 • System partyjny Francji

  We Francji istnieje system wielopartyjny blokowy, związane jest to historycznym rozwojem i tradycją tego kraju. Na przestrzeni dziejów system partyjny we Francji ewoluował od pluralistycznego rozbicia do trwałego systemu blokowego. Bloki te nie mają zwartego charakteru jednak ordynacja wyborcza wymusza ich... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43