Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Społeczeństwo kapitalistyczne - definicja, cechy, przykłady - WOS

Ostatnio komentowane
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Bzdury i jeszcze raz bzduryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
gamoń • 2019-06-21 15:18:56
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Próbując opisać społeczeństwo kapitalistyczne, musimy odnieść się do społeczeństwa industrialnego, bowiem są one ze sobą ściśle powiązane. Część osób utożsamia ze sobą te dwa typy organizacji społeczeństw, warto jednak zauważyć, iż nie do końca są one tożsame. Dzieje się tak, ze względu na to, iż są one rozpatrywane trochę z innej perspektywy. Można uznać, że społeczeństwo industrialne jest fazą rozwoju społeczeństwa kapitalistycznego, mającą swój początek w momencie, kiedy odsetek ludności zatrudnionej w branżach pozarolniczych przekroczył 60%.

Społeczeństwo kapitalistyczne współdzieli wszystkie podstawowe cechy ze społeczeństwem industrialnym, jednak jego zalążki wyłoniły się znacznie wcześniej, bowiem już około XVI wieku. Podstawą tej formy organizacji społeczeństwa jest kapitalizm, czyli system ekonomiczny, który oparty jest na własności prywatnej i wolnej przedsiębiorczości. Anthony Giddens podaje następującą definicję kapitalizmu: „system wytwarzania dóbr, którego elementami są konkurencja rynkowa i urynkowienie siły roboczej”.

Koncepcję społeczeństwa kapitalistycznego zawdzięczamy Karolowi Marksowi – uznał on, iż współczesne mu społeczeństwa opierają się na gospodarce kapitalistycznej,

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');