Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rzeczpospolita Polska po 1989 roku - strona 2

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

opozycyjnych. Zmiany polityczne wynikały m.in. z konieczności podjęcia szybkich działań w sferze gospodarczej, ponieważ centralnie planowana gospodarka Polski pod koniec lat 80. doprowadziła kraj na skraj gospodarczej zapaści.

Rzeczpospolita Polska po roku 1989 to nowy organizm polityczny, zupełnie nowa jakość, targana jednak ogromnymi sprzecznościami wewnętrznymi (co przejawiało się m.in. w znacznym skłóceniu ugrupowań PRL-owskiej opozycji), problemami gospodarczymi (bezprecedensowym dążeniem do przejścia z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki wolnorynkowej) i społecznymi (m.in. ujawnione kilkunastoprocentowe bezrobocie, kontrowersyjne kwestie rozliczania przeszłości komunistycznej).

Należy podkreślić, iż rok 1989 r. i związane z nim przemiany gospodarcze i polityczne miały tak istotne znaczenie, iż nawet obecnie – po upływie ponad 20 lat – jest on pewnym jasnym punktem na historycznej osi kraju. Rok ten umożliwił obecny rozwój kraju i możliwość patrzenia w przyszłość z perspektywy suwerennych, kapitalistycznych krajów Unii Europejskiej.

Polecamy również:

 • Problemy gospodarcze Polski

  Polska należy do tej kategorii krajów, które z początkiem lad 90. musiały się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem – transformacją z systemu centralnie planowanego w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Był to proces długotrwały i trudny, którego sukces okupiony był wieloma problemami... Więcej »

 • Polska po 1989 roku - przemiany polityczne i gospodarcze

  Przemiany polityczne drugiej połowy lat 80. XX wieku, których istotnym przejawem były obrady tzw. okrągłego stołu doprowadziły do bardzo wielu zmian w Polsce dotyczących sfery politycznej, gospodarczej i społecznej. Rok 1989 stał się swoistym symbolem, który pozwala na rozdzielanie najnowszej historii... Więcej »

 • Konstytucja RP - geneza, najważniejsze informacje - WOS

  Obecnie obowiązująca Konstytucja RP została uchwalona w dniu 2 kwietnia 1997 r. W związku na wagę Konstytucji jako aktu prawnego, została ona zatwierdzona przez obywateli RP w ogólnopolskim referendum (ponad 52% głosów było za), które odbyło się w dniu 25 maja 1997. Zapisy Konstytucji... Więcej »

 • Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej - WOS

  Ustrój Rzeczpospolitej Polski został opisany w Konstytucji RP – dotyczy to zarówno jego sfery politycznej, jak i gospodarczej. Więcej »

 • Samorząd terytorialny w Polsce - definicja, istota - WOS

  Samorząd terytorialny jest formą organizacji lokalnych społeczności, które działają w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców, realizując zadania publiczne. Istotnym elementem samorządu terytorialnego jest jego wyposażenie w środki materialne, dzięki którym możliwe jest realizowanie przyznanych... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =