Migracje w Polsce - statystyki, przyczyny - strona 2

dmiejskiej).

Są jednak i takie miasta, które zawsze przyciągają tysiące migrantów – zalicza się do nich np. Kraków, czy Warszawa. W przypadku Krakowa mamy do czynienia z rozwijającym się ośrodkiem akademickim, który każdego roku ściąga tysiące młodych ludzi, jacy po zakończeniu edukacji często osiedlają się w mieście w związku z możliwościami atrakcyjnej pracy. W przypadku Warszawy duże znaczenie mają jej funkcje jako stolicy (choć także jest silnym ośrodkiem akademickim) – a przez to możliwość uzyskania atrakcyjnej pracy z nieco wyższym – w skali kraju – miesięcznym zarobkiem.

Warto zauważyć, że kierunki migracji w Polsce w ostatnich latach uległy widocznym zmianom, ponieważ wcześniej – przez długie lata – dominował dość klasyczny kierunek migracji ze wsi do miast.

Jeśli chodzi o przyczyny to przede wszystkim powodem migracji są kwestie ekonomiczne (poszukiwanie pracy), także edukacja (wyjazdy na studiach) oraz kwestie społeczne (przeprowadzka związana z małżeństwem).

Polecamy również:

 • Migracja - definicja, rodzaje

  Zjawisko migracji oznacza zmianę miejsca pobytu (człowieka, ale w ujęciu biologicznym może np. dotyczyć różnych gatunków roślin i zwierząt). Wielkość migracji mierzy się za pomocą tzw. salda migracji, tj. różnicy między napływem ludności, a jej odpływem z danego obszaru w danym czasie. Więcej »

 • Imigracja - definicja

  Pojęcie imigracja pochodzi od łacińskiego immigro, tzn. osiedlam się. Oznacza ono przyjazd pojedynczego człowieka (lub większej grupy ludzi) i osiedlenie się w obcym kraju. Warto wiedzieć, że osoba przyjezdna nazywana jest pojęciem imigrant. Więcej »

 • Emigracja - definicja, rodzaje

  Pojęcie emigracji pochodzi od łacińskiego słowa emmigratio, czyli wychodźstwo. Oznacza ono wyjazd z kraju dotychczasowego zamieszkania do innego kraju. Osobę wyjeżdżającą nazywa się emigrantem. Więcej »

 • Statystki, kierunki, przyczyny emigracji Polaków

  W związku z unijną swobodą przemieszczania się i otwarciem granic dot. kwestii zarobkowych, doszło do olbrzymich migracji Polaków – obserwuje się je już od roku 2004. Najczęstszymi kierunkami wyjazdów były oczywiście rozwinięte kraje Europy Zachodniej (tzw. Starej Unii), które mogły... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39