Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych - treść, sygnatariusze

W 1947 roku podjęto się kodyfikacji Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Efektem tych prac było przyjęcie, 16 grudnia 1966 roku w Nowym Jorku, Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka – jest to wspólna nazwa dla dwóch odrębnych dokumentów; mowa tu o Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych.

Pierwszy z nich - Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych - wszedł w życie 23 marca 1976 roku. Jest to dokument o charakterze prawnym.

Dokument składa się z czterech części, które wymieniają konkretne prawa i wolności człowieka, a także zobowiązania władz wobec swoich obywateli, podkreślają potrzebę ich zachowywania oraz wyznaczają zobowiązania państw uznający Pakt.

Ważnym punktem Paktu jest powołanie Komitetu Praw Człowieka – instytucji, która stać miała na straży przestrzegania praw człowieka przez strony zobowiązujące się do respektowania zapisów Paktu.

Polecamy również:

  • Karta Narodów Zjednoczonych - treść, cele, zasady

    Karta Narodów Zjednoczonych bywa również nazywana Konstytucją ONZ, bowiem jest to umowa międzynarodowa, podpisana 26 czerwca 1945 roku w San Francisco przez 50 państw członkowskich, która ustanawiała Organizację Narodów Zjednoczonych i regulowała jej ustrój. Więcej »

  • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka - co to jest, co zawiera? - WOS

    W 1946 roku została powołana (przez Radę Społeczno-Gospodarczą) specjalna komisja mająca zająć się stworzeniem dokumentu, który stanowiłby podstawę systemu ochrony praw i wolności człowieka. Efektem jej działalności było stworzenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (zwana także „Magna... Więcej »

  • Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych

    Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych został ogłoszony razem z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych w marcu 1966 roku. Stanowi kolejny dokument będący bazą prawną międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka. Więcej »

  • Konwencja genewska - postanowienia, daty

    Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy przywódcy europejscy zdali sobie sprawę ze strat ludzkich, jakie świat poniósł w czasie jej trwania, sformułowano jeden z najważniejszych aktów prawa międzynarodowego – Konwencję Genewską o Ochronie Ofiar Wojny. Zastąpiła ona trzy dotychczas... Więcej »

  • Prawa dziecka w świetle Konwencji o prawach dziecka

    Janusz Korczak powiedział „Nie ma dzieci, są ludzie”. Prawa dzieci to nic innego, jak prawa człowieka. Prawa człowieka to nic innego, jak prawa dzieci. Nie ważne czy jesteś mały czy duży, chudy czy tęgi, biedny czy zamożny, czarny czy biały, masz takie same prawa jak wszyscy inni ludzie na świecie, masz... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46