Konflikt o Kaszmir - przyczyny, przebieg, uczestnicy

Konflikt w Kaszmirze – przyczyny

Źródeł konfliktu w Kaszmirze można szukać w czasach kolonialnych – w 1947 r. Imperium Brytyjskie ogłosiło, iż zamierza wycofać się z Indii. Akt o niepodległości Indii został uchwalony przez brytyjski parament 18 lipca 1947 r. - miesiąc później swoją niepodległość ogłosiły Indie i Pakistan. W tym samym roku Hari Singh, Maharadża Kaszmiru – terytorium położonego pomiędzy Indiami a Pakistanem - zadecydował o jego przynależności do Indii. Przyczyną wyboru maharadży były kwestie religijne – ze względu na wyznawaną religię (hinduizm) wolał on by Kaszmir znalazł się pod władzą indyjską niż pod pakistańską, mimo zdecydowanej większości muzułmańskich poddanych. Decyzji tej nie uznał Pakistan.

Konflikt w Kaszmirze – przebieg

Rozpoczęło to wojnę indyjsko-pakistańską (1947-1948 r.), która doprowadziła do podziału Kaszmiru na dwie części. Kotlina Kaszmirska należy do Indii, natomiast regiony Azad Dżammu i Kaszmir do Pakistanu. Konflikt o Kaszmir nie został jednak zakończony.

W kolejnych dekadach dochodziło do licznych incydentów zbrojnych na granicy pakistańsko-indyjskiej. Regularne działania zbrojne rozpoczęły się jednak dopiero w 1971 r. - była to tzw. II wojna indyjsko-pakistańska, powiązana z uzyskaniem niepodległości przez Pakistan Wschodni, czyli obecny Bangladesz. Zwycięzcą w wojnie okazały się Indie, toteż podpisano porozumienie z Pakistanem, na mocy którego ustalono tzw. linię pokoju przebiegającą przez Kaszmir.

W latach 80. i 90. w Kaszmirze można było obserwować aktywizację działań separatystycznych, prowadzonych przede wszystkim przez bojowników islamskich. W latach 1988-1996 w Kaszmirze trwało powstanie, które doprowadziło Pakistan i Indie na skraj wojny – warto podkreślić, że oba kraje w drugiej połowie lat 90. dysponowały bronią nuklearną, ich konflikt mógł więc doprowadzić do działań na bezprecedensową skalę. Konflikt przygasł, jednak nadal pozostaje nierozwiązany.

Po roku 2000 rozmowy pokojowe są przerywane akcjami grup separatystycznych i terrorystycznych (islamskich mudżahedinów), które uderzają przede wszystkim w cele indyjskie. Każdego roku na granicy dochodzi do licznych potyczek zbrojnych, w których cały czas giną ludzie.

Polecamy również:

  • Wojna w Pakistanie - przyczyny, skutki, uczestnicy

    Najważniejszą przyczyną wojny w Pakistanie była walka z międzynarodowym terroryzmem, którą wypowiedziały Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ugrupowaniom terrorystycznym (szczególnie Al-Kaidzie i talibom) po ataku na World Trade Center i Pentagon w dniu 11 września 2001 r. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23