Wojna w Pakistanie - przyczyny
Najważniejszą przyczyną wojny w Pakistanie była walka z międzynarodowym terroryzmem, którą wypowiedziały Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ugrupowaniom terrorystycznym (szczególnie Al-Kaidzie i talibom) po ataku na World Trade Center i Pentagon w dniu 11 września 2001 r.
Głównymi stronami konfliktu była rządowe siły Pakistanu (sprzymierzone z wojskami USA – które włączyło się bezpośrednio do konfliktu w 2008 r.) oraz radykalne bojówki islamskie, pragnące doprowadzić do upadku rządu, wprowadzenia islamskiego prawa, a także przejęcia broni atomowej.
Wojna w Pakiestanie - przebieg
Walki rozpoczęły się w górskiej prowincji Waziristan (marzec 2004 r.), gdzie silnie działały grupy separatystyczne pod przywództwem Hajiego Omara. Separatyści byli silnie wspierani przez Al-Kaidę, która otwarła Front w dolinie Swat. Konflikt był o tyle trudny, iż talibowie nie prowadzili regularnych działań zbrojnych, ale wojnę partyzancką – w dość krótkim czasie kontrolowali oni nawet te obszary, które z sukcesem wcześniej przejęła armia pakistańska.
Poszczególne etapy wojny są bardzo złożone, co wynika m.in. z wielu stron konfliktu. Podczas wojny dochodziło do sytuacji, gdy ustalone porozumienia pokojowe (np. w 2006 r.) między rządem a bojówkami były przerywane z winy armii amerykańskiej, która – łamiąc zapisy pokoju ostrzeliwała pakistańskich talibów. Doszło nawet do tego, że armia NATO pomyłkowo ostrzelała posterunki wojsk pakistańskich (2011 r.)– zginęło wówczas ponad 20 pakistańskich żołnierzy. Trudne i nieraz napięte relacje na linii Pakistan-USA nie ułatwiały więc rozwiązania konfliktu.
Ważnym momentem wojny w Pakistanie było zabicie Osamy Bin Ladena w Abbotabadzie (Pakistan) w dniu 2 maja 2011 r. Osama Bin Laden był poszukiwany przez niecałe 10 lat przez wywiad USA (i nie tylko) – dyskusyjną sprawą jest jego zastrzelenie bez możliwości sądzenia, kontrowersje wzbudza także działanie bez wiedzy i zgody władz pakistańskich
Obecnie nadal dochodzi w Pakistanie do incydentów zbrojnych związanych z działalnością grup fundamentalistów islamskich – partyzantka talibów działa jednak w dość ograniczonym zakresie.