Interwencjonizm państwowy w gospodarce rynkowej - definicja, cechy, wady i zalety

Mianem interwencjonizmu państwowego określamy doktrynę ekonomiczną promującą aktywne zaangażowanie państwa w procesy gospodarcze, proces tworzenia przez organy państwowe mechanizmów oddziaływania na gospodarkę. Interwencjonizm państwowy jest przeciwieństwem liberalizmu gospodarczego. Interwencjonizm zakłada uczestniczenie organów władzy w krajowych procesach ekonomicznych, co ma odpowiednio ożywić gospodarkę, a w ostatecznym rozrachunku przyczynić się do wzrostu gospodarczego, ograniczenia liczby bezrobotnych oraz poprawienia koniunktury gospodarczej (poprzez stymulację popytu) – są to trzy podstawowe założenia, cele interwencjonizmu.

Interwencjonizm jest stosowany jako środek pomocniczy zwłaszcza w momencie załamania koniunktury krajowej albo w czasie kryzysu ekonomicznego. Państwo posiada odpowiednie środki, by powstrzymać załamanie się rozwoju gospodarki, poprzez konkretne działania jest w stanie uregulować pewne procesy ekonomiczne.

Do najbardziej popularnych narzędzi polityki interwencjonizmu należą, m.in.: polityka budżetowa oraz monetarna, inwestycje państwowe, dotacje, protekcjonizm oraz regulacja cen. Każdy z tych środków może być wcielony w życie poprzez konkretne działania, np. zwiększenie stóp procentowych, bezpośrednie dofinansowywanie przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi czy przejęcie kapitału firm prywatnych przez państwo (nacjonalizacja).

Interwencjonizm państwowy powinien być stosowany w odpowiednich granicach i z wielką ostrożnością, bowiem może się on również przyczynić do pogorszenia sytuacji finansowej państwa, które zwiększa wydatki budżetowe, co czasem może skutkować zagrożeniem inflacją.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
okokoksporekcoty
• 2023-10-02 11:44:09
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10
macie
• 2023-09-30 17:00:17
to jest super edukujące zadanie
• 2023-09-29 08:07:38
Joł
• 2023-09-27 06:20:46