Edmund Burke - biografia, poglądy, dzieła - strona 2

Stanów Zjednoczonych Ameryki, zapisując się historii jako polityk proamerykański. Po wybuchu rewolucji francuskiej, którą zdecydowanie potępiał, stopniowo zbliżał się do torysów. W 1790 r. Burke wydał swoje najważniejsze dzieło Rozważania nad rewolucją we Francji.

Zmarł w lipcu 1797 roku, jego prochy, zgodnie z jego wolą, zostały rozsypane.

Edmund Burke – poglądy, dzieła

W jednym z najważniejszych swoich dzieł (Rozważania nad rewolucją we Francji) Burke zawarł bardzo wiele cennych rozważań, które są kopalnią wiedzy na temat jego poglądów.

Przede wszystkim był przeciwnikiem Rewolucji Francuskiej, co w swoim dziele dawał jasno do zrozumienia. Jednak nie potępiał rewolucji jako takiej, uważał, że postępowanie Francuzów jest złe, niszczy bowiem wolność, którą dopiero co odzyskali. Uważał, że podstawowe założenia i metody Rewolucji także nie służą Francji. Wielkim błędem było według niego zerwanie ciągłości historycznej, bowiem nie prowadzi to do niczego a ponadto jest pogwałceniem prawa, które nikogo nie upoważnia do niszczenia dobytku wielu generacji. Budowanie świata od zera, uważał za bezsensowne i bezzasadne. Ponadto mniemał, że tam gdzie niszczona jest religia, która jest podstawą

Polecamy również:

 • Eric Voegelin - biografia, poglądy, dzieła

  Eric Voegelin - jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej w XX w., znany filozof polityki, religii i cywilizacji, urodził się 3 stycznia 1901 roku w Kolonii, zmarł zaś 19 stycznia 1985 roku w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Więcej »

 • Leo Strauss - biografia, poglądy, dzieła

  Leo Strauss – znany myśliciel polityczny, jeden z największych nauczycieli filozofii politycznej. Urodził się 20 września 1899 roku w Kirchhein w Hesji-Marburg, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do słynnego Gimnazjum Philippinum w Marburgu, które afiliowano do Uniwersytetu... Więcej »

 • Roger Scruton - biografia, poglądy, dzieła

  Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu. Więcej »

 • Winston Churchill - biografia, poglądy

  Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

 • Margaret Thatcher - biografia, poglądy

  Margaret Hilda Thatcher (ur. 13 października 1925 roku, zm. 8 kwietnia 2013 r.). Przyszła na świat w miejscowości Grantham w hrabstwie Lincoln. Jej ojciec Alfred Roberts prowadził sklep wielobranżowy, angażował się w lokalną działalność polityczną, był radnym a także pastorem kościoła metodystów,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11