CEFTA - cele, zadania - WOS

Najważniejsze cele CEFTA:

1. Likwidacja ceł pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi (początkowo zniesienie ceł na surowce i półfabrykaty (tzw. produkty z listy A), później – tzw. wyroby gotowe, (tzw. lista B) a następnie – stal, żelazo, samochody itp.), utworzenie całkowicie wolnej strefy handlu w czasie do ośmiu lat.

2. Zwiększenie obrotu handlowego między krajami członkowskimi.

3. Pogłębienie integracji regionalnej - swoiste przygotowywanie do funkcjonowania w ramach Unii Europejsjkiej.

Osiągnięcia CEFTA – realny sposób na zwiększenie integracji regionalnej i współpracy oraz handlu w wielu dziedzinach rynku, obejmującego kilkadziesiąt milionów osób.

Polecamy również:

  • Rada Państw Morza Bałtyckiego - informacje, siedziba, struktura (organy)

    Rada Państw Morza Bałtyckiego rozpoczęła działanie wiosną 1992 r. z inicjatywy Szwecji i Polski (pierwszym krokiem było przyjęcie Deklaracji Morza Bałtyckiego na konferencji w Ronneby w Szwecji w 1990). Sama Rada powstała w wyniku konferencji w Kopenhadze – udział miały w tym: Estonia, Dania, Polska,... Więcej »

  • Inicjatywa Środkowoeuropejska - geneza, historia - WOS

    Inicjatywa Środkowoeuropejska jest bardzo ciekawym przykładem organizacji współpracy regionalne, która łączyła interesy czterech zupełnie różnych krajów: Węgier, Austrii, Włoch i Jugosławii (różnice te dotyczyły zarówno sfery ekonomicznej, jak i politycznej). Więcej »

  • Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) - geneza, historia, informacje

    EFTA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu powstało na mocy podpisanej w dniu 4 stycznia w Sztokholmie Konwencji sztokholmskiej– Stowarzyszenie zostało założone przez Wielką Brytanię, Norwegię, Szwecją i Portugalię oraz: Austrię i Danię. Organizacja rozpoczęła działalność 3 maja 1960 r. Więcej »

  • Rada Nordycka (1952) - skład, cele, zadania - WOS

    Rada Nordycka powstała w 1952 r. w wyniku przyjęcia jednostronnych rezolucji parlamentów określonej grupy państw – Danii, Norwegii, Szwecji oraz Islandii. Przyjęcie rezolucji było poprzedzone negocjacjami dyplomatycznymi. Sposób powstania organizacji wyróżnia się na tle innych,... Więcej »

  • Beneluks - cele, elementy współpracy - Unia Celna Beneluksu

    Beneluks jest systemem współpracy trzech krajów – Belgii, Holandii i Luksemburgu. Ich współpraca, ze względu na sąsiadujące położenie rozwijała się już w przeszłości – pierwowzorem dla Beneluksu była Belgijsko-Luksemburska Unia Ekonomiczna znana pod nazwą Beluks (podpisano... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33