Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sekty w Polsce - rodzaje, nazwy, dane statystyczne - strona 5

za proroka, a jego pisma za natchnione przez Boga i równoważne z Biblią. Wśród głównych zarzutów odnośnie tej grupy pojawia się problem traktowania usług seksualnych jako „chwytu apostolskiego” (flirty fishing). We wspólnocie istnieje także zwyczaj dzielenia się partnerami seksualnymi, w tym małżonkami (tzw. sharing.). Na Zachodzie oskarża się „Rodzinę” o uprowadzanie, molestowanie i wykorzystywanie seksualne dzieci, propagowanie kazirodztwa i produkcję filmów pornograficznych. W Polsce liczy obecnie około 300 członków.

Za sekty bywają także uznawane: grupa wyznaniowa Ananda Marga (wywodząca się z hinduizmu), wspólnota Rajneesha, Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (zarejestrowane przez MSWiA), grupy satanistyczne, Christianie oraz  Światowy Kościół Twórcy.

Zobacz również

  • Sekty - rodzaje, przykłady

    Wielu badaczy podejmowało próby klasyfikacji i uporządkowania tak zróżnicowanego zjawiska, jakim są sekty. Jedną z najbardziej znanych typologii jest typologia zaproponowana przez Stevena Hassana, byłego członka Kościoła Zjednoczeniowego, który dokonał podziału sekt na:

    Więcej
  • Zagrożenia wiary we współczesnym świecie

    Temat zagrożeń wiary chrześcijańskiej podjął w 2013 r. Episkopat Polski. W swoim liście duszpasterskim za główne niebezpieczeństwo uznał działalność sekt, z których zdecydowana większość ma charakter destrukcyjny i opiera się na technikach psychomanipulacyjnych.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (13)
Wynik działania 5 + 5 =
adam
2019-03-04 03:07:46
mam problem z sektą działającą na Opolszczyźnie byłem nagabywany i stosowano na mnie wiele technik manipulacji straszono mnie że ja nie wstąpię do grupy to pójdę piekła.prawie cała moja rodzina należy do tej sekty cechy charakterystyczne i zachowanie członków odnowy 1 atakowanie fałszywą miłością aby pozyskać nowego członka grupy 2 mania wielkości wtłaczana poprzez techniki manipulacji członkom grupy że wszystko im wolno 3 ludzie nie należący do grupy są nazywanie przez tą grupę że żyją w ciemności 4 przebiegłość manipulowaniem członkami własnej grupy aby przekazywali dobra materialne na grupę 5 agresywne zachowanie wobec mnie aby przejąć majątek i pozbawić mnie mieszkanie 6 członek rodziny który wstąpił do grupy ma zadanie wciągnąć resztę rodziny do grupy 7 nie możesz mieć innego zdania na tematy jak grupa bo zostaniesz od razu strofowany że mówisz nie prawdę grupa jest pod nadzorem Departamentu Prawnego i Nadzoru przy Urzędzie Wojewódzkim w Opolu z poważaniem
piotr
2018-06-06 07:53:07
zapomnnieliście napisać o najwiekszej i jednej z najstarszych sekt działających na terenie Polski..Kościół katolicki
Commodore 64
2018-02-28 17:37:40
Ja jestem katolikiem albo jak większość zostałem poprostu wychowany w tej wierzę i tak już zostało.To co chce powiedzieć to ,to że jako katolik czuje że nie mamy moralnego prawa krytykować takich grup jak ŚJ ponieważ jeśli spojrzymy na własną historię to okaże się że jest pełna straszliwych brudów, kiedyś jak i dziś oto jeden przykład http://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/kosciol-przeprasza-za-udzial-w-ludobojstwie-w-rwandzie,artykuly,400893,1.html. Dla mnie jest najwyższą obłudą krytykowanie grup które co prawda różnią się nieco postrzeganiem nauk biblijnych ale są z gruntu pokojowe i chcą szczerze wielbić Boga .
Świadek
2017-04-03 14:51:29
Nicodemus - nikt lepiej by tego nie wyjaśnił. Powiedziałbym łopatologicznie. Jeżeli ktoś chce,to po takim wywodzie powinien zrozumieć o co chodzi.Kto nie rozumie to znaczy nie chce zrozumieć. Mnie jako Ś.J. najbardziej śmieszy to,że osoby wychowane przez doktryny KRK,mające je wpojone od dziecka - a nawet od pokoleń, zarzucają nam że to co my głosimy ludziom nie jest zgodne z ich dogmatami.To nic że większość podstawowych dogmatów Kk nie jest zgodne z Biblią ( Słowem Bożym), że jest w oczywisty sposób sprzeczne nawet z własnymi wypowiedziami hierarchów. Świadkowie są źli bo głoszą innym prawdę biblijną.Są źli bo nie przyjmują krwi.To nic że więcej ludzi zmarło wskutek transfuzji krwi niż w wyniku zaniechania tego. To nic wypowiedzi np.prof. Religi ( co Pan wspomina), niczym są tendencje współczesnego lecznictwa bez krwi. Zabiegi wykonywane bez krwi np. płodów w łonie matki. Jak takim ludziom wyjaśnić że Świadkowie Jehowy powstrzymują się od krwi ze względu na szacunek do prawa Bożego. Dla nas więcej znaczy to że krew jest siedliskiem duszy tj. życia, a Bóg nakazuje krew zwierzęcia wylać na ziemie i przykryć prochem.Bóg informuje że krew jest święta i jest przeznaczona na ołtarz. Poza tym będę z powrotem żądał od was krwi dusz waszych informuje Jehowa. Tylko Stwórca może nam zapewnić życie wieczne.Osoby które łamiąc prawo Boże żyją kilka lat dłużej wskutek transfuzji tracą szansę na zmartwychwzbudzenie. KK nie wierzy w zapisy Pisma Św. wyżej traktując własną ludzką tradycję. Wyraża się to właśnie w różnych sprzecznych dogmatach, powoduje potrzebę wieloletnich szkoleń filozoficznych - teologicznych. Najlepszym w cudzysłowiu jest twierdzenie że wszystkie wyznania które nie uznają przewodnictwa Kościoła RK to sekty.Nie mówią o sektach które istnieją w strukturach KK.A przecież byłoby o czym mówić.Organizacja Ś.J to społeczeństwo ok 8 mln osób( niewielkie państwo)w którym nie potrzeba wojska, policji,kościoła i innych struktur.A to nie odpowiada wielu przywódcom różnych religii.I jest niezrozumiałe dla wielu "zwykłych" ludzi. A to co nieznane należy zwalczać.
Nicodemus
2017-03-17 03:06:58
Trzynasty, miałeś się skupić na faktach, a nie na pomówieniach. To o czym piszesz, to jakieś kuriozum, żeby nie nazwać tego bardziej dosadnie. Wiele razy spotkałem się z - mniej lub bardziej uzasadnioną - krytyką Świadków Jehowy, ale takie bzdury, jakie tu napisałeś, czytam po raz pierwszy w swoim niekrótkim już życiu. Z Twojego tekstu można by wysnuć wniosek, że Świadkowie Jehowy to sataniści. Skoro o faktach mowa, to proponuję lekturę dotyczącą dogmatu Trójcy Świętej. http://blog.antytrynitarianie.pl/
trzynasty
2017-01-16 18:56:52
Nie będę się skupiał na filozofii ani teologi,lecz na faktach,odnosząc się przy tym do moich przedmówców.Każdy z nas ma wolą wolę,dlatego dokonuje różnych wyborów.Lecz to nie do nas Sąd należy,o czym niektórzy zapomnieli.Bóg szanuje każdy nasz wybór,jaki on by nie był,tak i my winniśmy szanować wybory innych, nawet gdy służą szatanowi,a tak jest właśnie w przypadku świadków Jehowy. Dlatego przestrzegam wszystkich,którzy chcieliby "przekonać się osobiście",jak to określił mój przedmówca.Szatan jest podstępny i zazwyczaj działa pod pozorem dobra.Tak właśnie jest w przypadku świadków Jehowy,a ja mam legitymację do tego aby to powiedzieć,gdyż znam i wielu świadków Jehowy i jestem z nimi w bardzo dobrych stosunkach,ponieważ uszanowałem wybór tych ludzi wiedząc,że Bóg kocha każdego człowieka,bez wyjątku,ale znam też szatana,który ich zwił. Świadkowie Jehowy pozbyli się wszystkiego,czego boi się szatan,wszystkiego co sprawia mu ból: -odebrali osobowość Bogu (Duchowi Świętemu),wywyższając przy tym szatana pozostawiając mu osobowość-w tym drugim mają rację,diabeł też jest osobowy -odebrali Boskość Jezusowi -odebrali godność Maryi,która miażdzy głowę węża -odebrali ducha człowiekowi -z krzyża zrobili pal -manipulacja Ewangelią,dla własnych potrzeb -pozbyli się wszystkich znaków i symboli,jaki zbliżają człowieka do Boga pod pozorem bałwochwalstwa,jakby nie rozumiejąc,że nie do symbolu człowiek się modli,lecz poprzez symbol,który zawsze był człowiekowi potrzebny przez jego "ułomność" i tęsknotę za Bogiem -transfuzja-zasłona Starym Testamentem,Jezus powiedział "...bierzcie i pijcie z tego wszyscy..." -pycha,która ich wynosi ponad wszystkich -żyją od armagedonu do armagedonu,a żaden człowiek nie może znać tej daty Można by tak wymieniać jeszcze długo,ale najgorsze jest to,że w "domu" świadka Jehowy szatan nie znajdzie nic,co by mu przeszkadzało,a tak dużo o nim mówią. Szanuję ten wybór,ale i bardzo współczuję.
Nicodemus
2016-12-18 18:48:24
I o to właśnie mi chodziło. Rozumiem doskonale, że nie każdy musi zgadzać się z przekonaniami Świadków Jehowy. Dlatego tym bardziej jestem wdzięczny za dokonane sprostowania. Bo co do kwestii, czy Świadkowie Jehowy mają rację, czy też nie, każdy powinien przekonać się osobiście, bezstronnie analizując dostępne dowody biblijne (przy czym najlepiej to zrobić bazując na przekładach, które osobiście uznajemy za najbardziej wiarygodne) oraz historię. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
ADMIN
2016-12-15 12:11:22
Dziękujemy Panu za wyczerpujący komentarz. Uwzględniając jego treść, postanowiliśmy z tekstu usunąć wyrażenia, które mogłyby zostać uznane za wartościujące („zmanipulowany przekład“, „błędne utożsamienie“). Do reszty zarzutów nie będziemy się jednak odnosić, gdyż - wbrew temu co nam Pan zarzuca - stawiamy na informację, a nie na apologetykę. Oznacza to, że nie tłumaczymy tutaj, dlaczego członkowie konkretnego wyznania wierzą w to, co wierzą, ale mówimy: 1) w co wierzą 2) w jaki sposób ich wiara jest odbierana przez inne wyznania.
Nicodemus
2016-12-14 18:04:01
Witam. Fakt, iż tekst ten napisały osoby, legitymujące się wyższym wykształceniem, nie musi wcale oznaczać, że jego treść jest nieomylna. Nie wiem jak w przypadku innych wyznań (nie jestem religioznawcą), ale w odniesieniu do treści nawiązującej do Świadków Jehowy, dostrzegam w nim rażącą tendencyjność, nie wspominając o tym, że zawiera niejeden błąd merytoryczny. Idąc po kolei: 1) Świadkowie Jehowy mają solidne podstawy, by całkowicie odrzucić naukę o Trójcy Świętej, uznając ją za całkowicie niezgodną z Pismem Świętym. Pomijając fakt, że pojęcie "Trójca" w Biblii nie istnieje, to wiele fragmentów Pisma Świętego jednoznacznie wskazuje na to, że Bóg Ojciec i Syn Boży, to dwie, różne osoby. Poza tym, Biblia nigdzie nie twierdzi, że Duch Święty jest osobą. Problem nieuznawania Trójcy Świętej jest stary i sięga co najmniej czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. 2) Twierdzenie, że przekład Pisma Świętego, wydanego przez Towarzystwo "Strażnica", został przezeń zmanipulowany, jest nieprawdziwe. Oczywiście, jak każde inne dzieło ludzkie, zapewne zawiera błędy, ale to samo można powiedzieć o innych przekładach Biblii, firmowanych przez największe wyznania chrześcijańskie świata. I tak samo można by powiedzieć, że zostały zmanipulowane. Punkt widzenia zależy bowiem od punktu siedzenia. 3) Imię własne Boga występuje w Biblii ponad 6000 razy. W niektórych katolickich czy protestanckich przekładach również ono się pojawia (w formie "Jahwe"). Występuje ono także w wyrażeniu "Alleluja!" - co znaczy: "Chwalcie Jahwe!". Co ciekawe, choć Żydzi nie wymawiają imienia Bożego, to jednak we współczesnych, hebrajskich przekładach Biblii, imię własne Boga NADAL występuje ( w formie tetragramu JHWH). Proszę wybaczyć też, ale czepianie się formy "Jehowa", również jest całkowicie bezzasadne. Otóż w języku polskim taka forma imienia Bożego jest znana od stuleci. Używali jej w swoich dziełach m.in. Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Maria Konopnicka, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a nawet Karol Wojtyła - i wielu, wielu innych "tuzów" literatury polskiej i nie tylko (więcej informacji: http://www.jehowa.info). Świadkowie Jehowy nie są więc pionierami, jeśli chodzi o stosowanie imienia własnego Boga w formie "Jehowa". Dziwi natomiast to, że osoby mające wyższe wykształcenie humanistyczne, przeoczyły fakt . Przypadek, czy celowe działanie? Niewiedzę mogę zrozumieć. Nikt nie wie wszystkiego i nikt nie jest nieomylny. Jeśli jednak jest to działanie z premedytacją, to trudno mówić tu o obiektywizmie. Na temat zasadności używania imienia Bożego można by było napisać elaborat, ale to nie czas i miejsce na to, by teraz to robić. Jak ktoś chce znaleźć wiarygodne informacje na ten temat, znajdzie je bez trudu. 4) Kwestia transfuzji niewątpliwie dla wielu osób jest kwestią kontrowersyjną. Jednak nie ulega wątpliwości, że zarówno Prawo Mojżeszowe, jak i nakaz dany chrześcijanom (Dzieje Apostolskie 15:20) zakazywał spożywania krwi. Sprawa jest więc prosta, jak konstrukcja cepa. Zarzuca się Świadkom Jehowy, że narażają życie swoje i swoich rodzin dla Boga, ale jakoś nikomu nie przeszkadza to, gdy ktoś naraża życie swoje lub swojej rodziny w czasie wojny w "obronie ojczyzny". Ciekawe, że jakoś wtedy nikt nie podnosi larum z tego powodu. Wręcz nawołuje się do poświęceń "dla dobra kraju". We współczesnej medycynie w szczególnych wypadkach odżywia się ludzi poprzez wprowadzenie do żył glukozy. Transfuzja krwi także jest wprowadzeniem krwi do żył. Na temat szkodliwości transfuzji również można znaleźć bardzo wiele ciekawych informacji. W wielu krajach powoli odchodzi się od tej praktyki właśnie ze względu na jej szkodliwość dla zdrowia. W polskiej medycynie nie jest to zjawisko szeroko znane, ale dużo do myślenia daje wypowiedź nieżyjącego już, słynnego polskiego kardiologa, prof. Zbigniewa Religi (zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=X7GuDewHRn8) Podsumowując: artykuł (mowa o części dotyczącej Świadków Jehowy) jest subiektywny i zawiera nieprawdziwe dane, wprowadzając niezorientowanych czytelników w błąd. Podejrzewam, że jest pisany przez osobę uprzedzoną, być może zagorzałego katolika. Nie przystoi publikowanie takich rzeczy portalowi edukacyjnemu.
ADMIN
2016-10-26 11:25:54
Szanowna/y Pani/e - wszystkie nasze teksty są tekstami oryginalnymi. Ten został opublikowany na stronie jeszcze w 2013 r. Jeśli funkcjonuje w innych miejscach w sieci, oznacza to, że został skopiowany z naszej strony, tym samym złamane zostały prawa autorskie. Jeśli idzie o treść, autorami wszystkich tekstów są redaktorzy z wyższym wykształceniem kierunkowym, w tym wypadku religioznawca.
ili
2016-10-23 08:10:03
Skopiowany tekst z innych artykolow na internecie. Personalne wycieczki i ocenianie np. w przypadku swiadkow jchowy. Przykladowo: m.in. na odrzucenie dogmatu o Trójcy Świętej, ;;;;zmanipulowany :::::::przekład .... itd . Artykol pelny prywatnych Katolickich bdur. Zal.pl. I niewiem czy macie pozwolenie na powielanie pracy innych ludzi. Caly artykol wyglada jak posklejany na szybko material z internetu w wordzie bez logiki wypowiedzi.
ADMIN
2015-07-09 08:00:35
@Zdzisław, proszę wskazać błędy, abyśmy mogli odnieść się do zarzutów
Zdzisław
2015-07-07 11:59:33
Bardzo interesujący tekst, szkoda tylko, że w wielu kwestiach mija się z rzeczywistością :(
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28