Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rok liturgiczny - co to jest, ile trwa? Kalendarz liturgiczny - strona 8

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
@ Zaraza, dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Już jest poprawna data urodzin.
ADMIN • 2018-08-20 13:14:31
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W XXI w. dodano do kalendarza np. Święto Bożego Miłosierdzia. Mechanizm działa jednak w obie strony i zdarza się, że Kościół z niektórych wspomnień również rezygnuje. Stąd rok liturgiczny należy traktować jako rzeczywistość dynamiczną, której jednak centrum pozostaje niezmienne, a jest nim odkrywanie i uwielbienie misterium Chrystusa w czasie.

Kalendarz liturgiczny

Kalendarz liturgiczny reguluje i przedstawia rozkład obchodów w ciągu roku liturgicznego. Można wyróżnić kalendarz ogólny (powszechny) przeznaczony na użytek całego obrządku rzymskiego oraz kalendarze partykularne, dotyczące Kościoła miejscowego lub rodziny zakonnej. Przy czym kalendarze własne, uwzględniające obchody o charakterze lokalnym (tj. obowiązujące dla danej diecezji, prowincji, regionu czy kraju), powinny być odpowiednio wkomponowane w cykl ogólny, który jest wiążący dla wszystkich członków Kościoła rzymskokatolickiego.

Ostatniej reformy w kalendarzu liturgicznym powszechnym dokonał papież Paweł VI dnia 14 lutego 1969 roku. Wszystkie kalendarze partykularne powinny być również zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. 

Polecamy również:

  • Adwent - co to jest, kiedy się zaczyna?

    Adwent (łac. adventus – „przyjście, przybycie”) to pierwszy okres roku liturgicznego. Rozpoczyna się pierwszymi Nieszporami pierwszej Niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, czyli między 29 listopada a 3 grudnia i trwa do pierwszych Nieszporów uroczystości... Więcej »

  • Okres Narodzenia Pańskiego

    Okres Narodzenia Pańskiego rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów uroczystości Narodzenia Pańskiego (czyli wieczorem 24 grudnia) i trwa do niedzieli Chrztu Pańskiego, tj. do niedzieli po Objawieniu Pańskim. Więcej »

  • Wielki Post - ile trwa, informacje, symbole

    Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący wiernych do godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, czyli innymi słowy do świąt Wielkanocnych. Trwa 40 dni; od Środy Popielcowej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Więcej »

  • Triduum Paschalne - co to jest, co oznacza, opis

    Triduum Paschalne (inaczej Triduum Wielkanocne) to obchód liturgiczny w Kościele rzymskim rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Bywa traktowany jako osobny, najkrótszy okres liturgiczny bądź część okresu Wielkanocy.... Więcej »

  • Okres wielkanocny - od kiedy do kiedy trwa, opis, symbole

    Okres Wielkanocny w Kościele katolickim trwa 50 dni, od Niedzieli Zmartwychwstania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Bywa określany jako jeden dzień świąteczny, a nawet jako „Jedna Wielka Niedziela”. Jest to czas, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa nad grzechem... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =