Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rok liturgiczny - co to jest, ile trwa? Kalendarz liturgiczny - strona 8

Ostatnio komentowane
Tak
Mariusz • 2019-09-16 16:55:31
przydate
kmil • 2019-09-16 16:34:16
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W XXI w. dodano do kalendarza np. Święto Bożego Miłosierdzia. Mechanizm działa jednak w obie strony i zdarza się, że Kościół z niektórych wspomnień również rezygnuje. Stąd rok liturgiczny należy traktować jako rzeczywistość dynamiczną, której jednak centrum pozostaje niezmienne, a jest nim odkrywanie i uwielbienie misterium Chrystusa w czasie.

Kalendarz liturgiczny

Kalendarz liturgiczny reguluje i przedstawia rozkład obchodów w ciągu roku liturgicznego. Można wyróżnić kalendarz ogólny (powszechny) przeznaczony na użytek całego obrządku rzymskiego oraz kalendarze partykularne, dotyczące Kościoła miejscowego lub rodziny zakonnej. Przy czym kalendarze własne, uwzględniające obchody o charakterze lokalnym (tj. obowiązujące dla danej diecezji, prowincji, regionu czy kraju), powinny być odpowiednio wkomponowane w cykl ogólny, który jest wiążący dla wszystkich członków Kościoła rzymskokatolickiego.

Ostatniej reformy w kalendarzu liturgicznym powszechnym dokonał papież Paweł VI dnia 14 lutego 1969 roku. Wszystkie kalendarze partykularne powinny być również zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. 

Polecamy również:

 • Adwent - co to jest, kiedy się zaczyna?

  Adwent (łac. adventus – „przyjście, przybycie”) to pierwszy okres roku liturgicznego. Rozpoczyna się pierwszymi Nieszporami pierwszej Niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, czyli między 29 listopada a 3 grudnia i trwa do pierwszych Nieszporów uroczystości... Więcej »

 • Okres Narodzenia Pańskiego

  Okres Narodzenia Pańskiego rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów uroczystości Narodzenia Pańskiego (czyli wieczorem 24 grudnia) i trwa do niedzieli Chrztu Pańskiego, tj. do niedzieli po Objawieniu Pańskim. Więcej »

 • Wielki Post - ile trwa, informacje, symbole

  Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący wiernych do godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, czyli innymi słowy do świąt Wielkanocnych. Trwa 40 dni; od Środy Popielcowej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Więcej »

 • Triduum Paschalne - co to jest, co oznacza, opis

  Triduum Paschalne (inaczej Triduum Wielkanocne) to obchód liturgiczny w Kościele rzymskim rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Bywa traktowany jako osobny, najkrótszy okres liturgiczny bądź część okresu Wielkanocy.... Więcej »

 • Okres wielkanocny - od kiedy do kiedy trwa, opis, symbole

  Okres Wielkanocny w Kościele katolickim trwa 50 dni, od Niedzieli Zmartwychwstania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Bywa określany jako jeden dzień świąteczny, a nawet jako „Jedna Wielka Niedziela”. Jest to czas, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa nad grzechem... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 4 =
Komentarze
menel12345 • 2019-03-03 20:22:03
ok może być