Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okres Narodzenia Pańskiego - strona 3

śpieszących z darami do nowonarodzonego Syna Bożego (np. Do szopy hej pasterze).

2) obrzęd ludowy – obrzęd związany z okresem Bożego Narodzenia, polegający na obchodzeniu domów, zwykle przez chłopców, połączony ze śpiewem pieśni, inscenizowaniem widowisk i składaniem życzeń w zamian za poczęstunek i datki od gospodarzy.

3) wizyta duszpasterska – oficjalna wizyta proboszcza lub osoby go reprezentującej (np. wikariusza) w domach parafian, mająca miejsce w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Wierni powinni przed przyjściem kapłana przygotować na stole świece, kropidło, krzyż i wodę święconą. W trakcie odwiedzin ksiądz modli się wspólnie z rodziną, błogosławi jej i domostwu na nowy rok oraz rozmawia z przyjmującymi go parafianami. Kolęda jest zatem doskonałą okazją ku temu, aby lepiej się poznać i przełamać anonimowość. 

Zobacz również

 • Boże Narodzenie - historia, tradycje, ewangelia

  Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona jest w Kościołach chrześcijańskich (z wyjątkiem Kościoła ormiańskiego) 25 grudnia. Nie należy jednak traktować tego dnia jako historycznej daty przyjścia na świat Chrystusa; jest to data umowna. Ani rok, ani dzień narodzenia Jezusa nie są bowiem dokładnie znane. 

  Więcej
 • Święto Trzech Króli - co to jest, co oznacza, historia

  Uroczystość Objawienia Pańskiego (inaczej: Święto Epifanii), obchodzona 6 stycznia, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie była znana już w III w., natomiast 100 lat później pojawiła się w Kościele zachodnim. Jej liturgia nierozerwalnie jest związana z Bożym Narodzeniem.

  Więcej
 • Chrzest Pański

  Chrzest Pański to święto obchodzone w Kościele Katolickim w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Jest to zatem święto ruchome. Zamyka ono Okres Bożego Narodzenia w kalendarzu liturgicznym. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11