Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wujaszek Wania - streszczenie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akt pierwszy

Jest popołudnie – parne i pochmurne. W ogrodzie wiejskiej posiadłości profesora Sieriebriakowa odpoczywają niania Maryna i doktor Michał Astrow. Wspominają czasy, gdy się poznali. Astrow, który przybył w związku z dolegliwościami pana domu, narzeka na trudy swej pracy, szarość codziennej egzystencji. Dołącza do nich znudzony i marudny Wojnicki. Przyjazd profesora i jego żony zburzył porządek codziennych spraw domowników.

Ze spaceru wracają profesor z żoną i córką oraz Tielegin. Ten ostatni dosiada się do Wojnickiego, zachęcając do pogawędki. Iwan nie szczędzi słów krytyki pod adresem szwagra. Z pogardą wyraża się o jego osiągnięciach zawodowych, wyraźnie zazdroszcząc mu powodzenia u kobiet.

Do ogrodu wychodzą Sonia i Helena. Astrow zapewnia profesorową, że mężowi nic nie dolega. Z radością przyjmuje też zaproszenie na obiad.

W pewnym momencie dochodzi do utarczki słownej między Wojnickim i jego matką. Mężczyzna narzeka na swoje zmarnowane życie. Spór łagodzi Sonia.

Gdy do majątku przybywa parobek z wezwaniem do fabryki dla Astrowa, lekarz niechętnie żegna się z towarzystwem. Czekając na podanie kieliszka wódki, utyskuje na niszczycielską działalność człowieka, który

Polecamy również:

 • Wujaszek Wania - plan wydarzeń

  Akt pierwszy 1. Rozmowa Maryny i Astrowa. 2. Narzekania Wojnickiego. 3. Powrót ze spaceru. Więcej »

 • Wujaszek Wania - bohaterowie

  Aleksander Władimirowicz Sieriebriakow – emerytowany profesor (historyk sztuki). Mimo iż wywodzi się z niższych warstw społecznych (syn diaka), zrobił karierę naukową - objął katedrę uniwersytecką. Nie ma jednak na swoim koncie żadnych znaczących dokonań naukowych. Dziś człowiek stary, schorowany (skarży... Więcej »

 • Wujaszek Wania - opracowanie, czas, miejsce akcji, wątki, motywy, cytaty

  Czas i miejsce akcji Akcja dramatu toczy się u schyłku XIX wieku na rosyjskiej prowincji, w wiejskiej posiadłości Sieriebriakowa, która w zasadzie należy do jego córki (była bowiem posagiem jej śp. matki, pierwszej żony profesora).  Więcej »

 • Wujaszek Wania - problematyka

  „Wujaszek Wania” to przede wszystkim smutna opowieść o zmarnowanym życiu, o dobrych ludziach, którzy zostali skrzywdzeni, ponieśli klęskę.  Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');