Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wujaszek Wania - streszczenie

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akt pierwszy

Jest popołudnie – parne i pochmurne. W ogrodzie wiejskiej posiadłości profesora Sieriebriakowa odpoczywają niania Maryna i doktor Michał Astrow. Wspominają czasy, gdy się poznali. Astrow, który przybył w związku z dolegliwościami pana domu, narzeka na trudy swej pracy, szarość codziennej egzystencji. Dołącza do nich znudzony i marudny Wojnicki. Przyjazd profesora i jego żony zburzył porządek codziennych spraw domowników.

Ze spaceru wracają profesor z żoną i córką oraz Tielegin. Ten ostatni dosiada się do Wojnickiego, zachęcając do pogawędki. Iwan nie szczędzi słów krytyki pod adresem szwagra. Z pogardą wyraża się o jego osiągnięciach zawodowych, wyraźnie zazdroszcząc mu powodzenia u kobiet.

Do ogrodu wychodzą Sonia i Helena. Astrow zapewnia profesorową, że mężowi nic nie dolega. Z radością przyjmuje też zaproszenie na obiad.

W pewnym momencie dochodzi do utarczki słownej między Wojnickim i jego matką. Mężczyzna narzeka na swoje zmarnowane życie. Spór łagodzi Sonia.

Gdy do majątku przybywa parobek z wezwaniem do fabryki dla Astrowa, lekarz niechętnie żegna się z towarzystwem. Czekając na podanie kieliszka wódki, utyskuje na niszczycielską działalność człowieka, który

Polecamy również:

 • Wujaszek Wania - plan wydarzeń

  Akt pierwszy 1. Rozmowa Maryny i Astrowa. 2. Narzekania Wojnickiego. 3. Powrót ze spaceru. Więcej »

 • Wujaszek Wania - bohaterowie

  Aleksander Władimirowicz Sieriebriakow – emerytowany profesor (historyk sztuki). Mimo iż wywodzi się z niższych warstw społecznych (syn diaka), zrobił karierę naukową - objął katedrę uniwersytecką. Nie ma jednak na swoim koncie żadnych znaczących dokonań naukowych. Dziś człowiek stary, schorowany (skarży... Więcej »

 • Wujaszek Wania - opracowanie, czas, miejsce akcji, wątki, motywy, cytaty

  Czas i miejsce akcji Akcja dramatu toczy się u schyłku XIX wieku na rosyjskiej prowincji, w wiejskiej posiadłości Sieriebriakowa, która w zasadzie należy do jego córki (była bowiem posagiem jej śp. matki, pierwszej żony profesora).  Więcej »

 • Wujaszek Wania - problematyka

  „Wujaszek Wania” to przede wszystkim smutna opowieść o zmarnowanym życiu, o dobrych ludziach, którzy zostali skrzywdzeni, ponieśli klęskę.  Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =