Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wujaszek Wania - streszczenie

Akt pierwszy

Jest popołudnie – parne i pochmurne. W ogrodzie wiejskiej posiadłości profesora Sieriebriakowa odpoczywają niania Maryna i doktor Michał Astrow. Wspominają czasy, gdy się poznali. Astrow, który przybył w związku z dolegliwościami pana domu, narzeka na trudy swej pracy, szarość codziennej egzystencji. Dołącza do nich znudzony i marudny Wojnicki. Przyjazd profesora i jego żony zburzył porządek codziennych spraw domowników.

Ze spaceru wracają profesor z żoną i córką oraz Tielegin. Ten ostatni dosiada się do Wojnickiego, zachęcając do pogawędki. Iwan nie szczędzi słów krytyki pod adresem szwagra. Z pogardą wyraża się o jego osiągnięciach zawodowych, wyraźnie zazdroszcząc mu powodzenia u kobiet.

Do ogrodu wychodzą Sonia i Helena. Astrow zapewnia profesorową, że mężowi nic nie dolega. Z radością przyjmuje też zaproszenie na obiad.

W pewnym momencie dochodzi do utarczki słownej między Wojnickim i jego matką. Mężczyzna narzeka na swoje zmarnowane życie. Spór łagodzi Sonia.

Gdy do majątku przybywa parobek z wezwaniem do fabryki dla Astrowa, lekarz niechętnie żegna się z towarzystwem. Czekając na podanie kieliszka wódki, utyskuje na niszczycielską działalność człowieka, który

Zobacz również

 • Wujaszek Wania - plan wydarzeń

  Akt pierwszy 1. Rozmowa Maryny i Astrowa. 2. Narzekania Wojnickiego. 3. Powrót ze spaceru.

  Więcej
 • Wujaszek Wania - bohaterowie

  Aleksander Władimirowicz Sieriebriakow – emerytowany profesor (historyk sztuki). Mimo iż wywodzi się z niższych warstw społecznych (syn diaka), zrobił karierę naukową - objął katedrę uniwersytecką. Nie ma jednak na swoim koncie żadnych znaczących dokonań naukowych. Dziś człowiek stary, schorowany (skarży się na reumaty...

  Więcej
 • Wujaszek Wania - opracowanie, czas, miejsce akcji, wątki, motywy, cytaty

  Czas i miejsce akcji Akcja dramatu toczy się u schyłku XIX wieku na rosyjskiej prowincji, w wiejskiej posiadłości Sieriebriakowa, która w zasadzie należy do jego córki (była bowiem posagiem jej śp. matki, pierwszej żony profesora). 

  Więcej
 • Wujaszek Wania - problematyka

  „Wujaszek Wania” to przede wszystkim smutna opowieść o zmarnowanym życiu, o dobrych ludziach, którzy zostali skrzywdzeni, ponieśli klęskę. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28