Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wujaszek Wania - problematyka

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Wujaszek Wania” to przede wszystkim smutna opowieść o zmarnowanym życiu, o dobrych ludziach, którzy zostali skrzywdzeni, ponieśli klęskę. Najbardziej spektakularna jest ta, której doświadcza tytułowy bohater dramatu. Ogromne poświęcenie i lata wyrzeczeń nie owocują absolutnie niczym – profesor Sieriebriakow, na utrzymanie którego Wojnicki pracował uczciwie przez 25 lat swojego życia, okazuje się człowiekiem miernym, skupionym wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. „Przepadło moje życie! Mój talent, rozum, odwaga... – zarzuca Wojnicki profesorowi. –  Gdybym żył normalnie, wyszedłbym może na Schopenhauera, Dostojewskiego...” Klęskę postaci uwydatnia także scena, w której próbuje dokonać aktu zemsty, sięgając po broń. Dwukrotnie pudłuje. Nie starcza mu również sił, by w tej beznadziejnej sytuacji odebrać sobie życie. Ukradzioną Astrowowi morfinę oddaje na prośbę Soni. „Jaki wstyd! Żebyś ty wiedział, jak ja się wstydzę! – wyznaje lekarzowi. – To dotkliwe uczucie wstydu nie da się porównać z żadnym bólem.” Ostatecznie godzi się ze Sieriebriakowem, nie decydując na odmianę losu. Wraca do codziennych obowiązków z poczuciem żalu i rezygnacji.

Bohaterem przegranym jest również Astrow – człowiek

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');