Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie - strona 9

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Remigiusz indagowany w podobny sposób, pośrednio potwierdza słowa Salwatora, prosząc o dyskrecję. Naprowadza Wilhelma na nowy trop, każąc mu śledzić Bencjusza.

Tymczasem Seweryn odnajduje okulary Wilhelma, ukryte w szacie utopionego Berengara. Kolejną, nową parę przynosi szklarz Mikołaj. Uradowany Wilhelm odczytuje fragment tekstu tłumaczonego przez Wenancjusza, ale nadal nie potrafi odgadnąć, z jakiej księgi pochodzi ten wypis. Do opactwa przybywa legacja braci mniejszych, którym przewodzi Michał z Cesny. Wkrótce pojawiają się też przedstawiciele papieża Jana XXIII z inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Dominikanin jest znany z okrutnego postępowania wobec heretyków i jeszcze tego samego dnia rozpoczyna samotne zwiedzanie opactwa.

Po kolacji Adso przypadkiem spotyka Salwatora, który zdradza mu sposób na uzyskanie miłości dowolnej kobiety za pomocą czarnej magii. Oburzony mnich odchodzi, a Salwator umyka, chowając zawiniątko z czarnym kotem. W nocy w czasie kolejnej wizyty bohaterów w labiryncie biblioteki Wilhelm odkrywa, że układ pomieszczeń z księgami odpowiada różnym krainom świata. Adso nanosi na swój szkic biblioteki poprawki ułatwiające orientację w labiryncie.

Polecamy również:

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale. Więcej »

 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia... Więcej »

 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata... Więcej »

 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu. Więcej »

Komentarze (1)
1 + 3 =
Komentarze
Jotka • 2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...