Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie - strona 5

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obrzęd zostaje jednak przerwany przybyciem sług opata, którzy znaleźli zwłoki w kadzi z krwią zwierzęcą. Wszyscy wybiegają na dwór i z przerażeniem obserwują wydobywanie ciała z ogromnego naczynia. Zmarłym okazuje się Wenancjusz.

Po obejrzeniu zwłok Wilhelm nabiera przekonania, że mnich nie utonął, lecz został wcześniej zabity. Przerażony opat prosi Wilhelma o wytężoną pracę śledczą. Ten wypytuje Bencjusza o wspominaną wcześniej przez mnichów dyskusję na temat śmiechu. Bencjusz potwierdza, że Wenancjusz był uczestnikiem rozmowy. Sugeruje, że Berengar, Adelmus i Malachiasz mieli jakąś wspólną tajemnicę. Kolejny rozmówca – Berengar – z rozpaczą przyznaje, że widział Adelmusa w noc jego śmierci. Iluminator czuł się potępiony, sugerował, że pragnie umrzeć. Rozmowa z Berengarem utwierdza Wilhelma w przekonaniu, że ten mógł uwieść młodego Adelmusa i doprowadzić go do samobójstwa. Kolejnych ważnych informacji udziela starzec Aimar, który skarży się na powierzanie ważnych funkcji w opactwie cudzoziemcom i żali na brak dostępu do biblioteki.

Tego samego dnia Wilhelm ogląda dokładnie stół Wenancjusza i po raz kolejny naraża się bratu Jorge, wdając się w dyskusję na temat śmiechu. Starzec

Polecamy również:

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale. Więcej »

 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia... Więcej »

 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata... Więcej »

 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu. Więcej »

Komentarze (1)
1 + 3 =
Komentarze
Jotka • 2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...