Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Arystoteles, Retoryka – opracowanie

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Dzieło powstało w 335 roku p.n.e. podczas pobytu Arystotelesa w Akademii Platońskiej w Atenach. Zamiarem filozofa było uporządkowanie naukowe wszystkich działów poznania ludzkiego, wliczając w to sztukę wymowy, gdyż odgrywała ona dużą rolę w panującym wówczas ustroju demokratycznym.

Definicja

Według Arystotelesa retoryka jest sztuką wymowy, obejmującą stylistykę – ma ona pomóc w stworzeniu profilu dobrego i poprawnego mówcy, poprzez stawianie mu wymagań określonych rozumowo.

Układ

Dzieło zostało podzielone na trzy księgi, z których każda porusza nieco inną tematykę. W dwóch pierwszych znajdziemy omówienie sposobów wynajdywania i formułowania adekwatnych argumentów. Autor przedstawia zasady sztuki wymowy i wymienia jej rodzaje: doradcza, sądowa i opisowa. W księdze II znajdziemy dodatkowo opis zagadnień z dziedziny psychologii i etyki, które dotyczą również sztyki przemawiania. Trzecia część rozprawy poświęcona została układowi mowy i stylowi językowemu. Arystoteles duże znaczenie przypisuje wartościom logicznym, a retorykę przybliża do dialektyki (podobna forma rozumowania).

Metoda

Arystoteles próbuje uwypuklić w swojej analizie pierwiastki logiczne oraz odrzuca rozpatrywanie retoryki w kategoriach estetycznych.

Odwołuje się do zasad racjonalizmu, dzięki którym każde zjawisko stylistyczne można uzasadnić odwołując się do konkretnych punktów przyczynowo skutkowych.

Filozof stosuje metodę indukcji – wybiera konkretne przykłady z literatury starożytnej i omawiając je dochodzi do poszczególnych wniosków.

Polecamy również:

  • Arystoteles, Poetyka – streszczenie

    Swoje rozważania w Poetyce Arystoteles opiera na dwóch zasadniczych elementach: wyłożeniu tezy oraz jej uzasadnieniu poprzez przytoczenie przykładów literackich pochodzących ze starogreckich tragedii. Więcej »

  • Arystoteles - biografia

    Arystoteles żył w latach 384 – 322 p.n.e. Pochodził z rodziny medyków, jego ojciec był nadwornym lekarzem króla macedońskiego. Arystoteles urodził się i wychował na Półwyspie Trackim. Jako młodzieniec przybył do Aten i został uczniem Platona. Przebywał w Akademii aż do śmierci... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =