Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Proszę państwa do gazu - streszczenie - strona 4

Ludzie pędzili przed siebie, tylko jakaś dziewczynka wrzeszczała „Mamełe!”. Wciąż rosła kupa przywiezionych rzeczy.

Na prawo kierowano ludzi zdrowych i młodych. Gaz i tak ich nie ominie, ale najpierw popracują dla III Rzeszy. Pracownicy Kanady kierowali nowoprzybyłych do ciężarówek. Starali się dzielić ich po około sześćdziesięciu. Samochody jeździły bez wytchnienia. Nad wszystkim czuwali skrupulatni Niemcy.

Transport przyjechał z Sosnowca i Będzina. Ludzie, którzy trafią do obozu, będą mieli numery 131-132 (chodzi o tysiące).

Wagony były już puste. Jeden z esesmanów zaglądał do nich, a później nakazywał sprzątanie. Ekipa wskakuje do środka. Wokół kału i rozrzuconych przedmiotów znajdowane są podduszone niemowlęta. Wynosi się je jak kurczaki, trzymając po kilka w ręce. Esesmani każą oddawać dzieci kobietom. Narrator podchodzi do nich, lecz żadna nie chce odebrać. Nic dziwnego – matka z dzieckiem zawsze trafiała do gazu. Esesman zaczął odbezpieczać rewolwer. Wtedy jedna z kobiet – starsza i siwa – wzięła dzieci i popatrzyła narratorowi w oczy.

Tadek oparł się o wagon. Nie miał sił. Przyszedł Henri i powiedział, że da się mu napić. Wtedy narrator spytał, czy są ludźmi dobrymi.

Zobacz również

 • Proszę państwa do gazu - plan wydarzeń

  1. Akcja dezynfekcyjna w obozie i okrutny upał 2. „Wyżerka” bohaterów 3. Przybliżenie sylwetek Henriego oraz Marsylczyka (Coswaya) 4. Wiadomość o nadjeżdżającym transporcie

  Więcej
 • Proszę państwa do gazu - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania „Proszę państwa do gazu” toczy się w czasach drugiej wojny światowej. Do obozu koncentracyjnego, którego więźniami byli bohaterowie, przez pewien czas nie przybywały nowe transporty. Było upalne lato, a wśród osadzonych panowało lekkie rozluźnienie – otrzymywali wiele paczek z domu, esesm...

  Więcej
 • Proszę państwa do gazu - bohaterowie

  Narrator - Tadek - głównym bohaterem i narratorem „Proszę państwa do gazu” jest Tadek. Już na początku dzieła z radością myśli o chlebie, który przybył do niego z Warszawy (wysłała go rodzina).

  Więcej

Losowe zadania

 • Sobory powszechne w starożytności

  Przeczytaj poniższy tekst dotyczący pierwszych soborów powszechnych. Skreśl błędne wyrażenia. W 325/330 roku w Nicei – mieście położonym na terenie dzisiejszej Francji/w Azji Mniejszej – z inicjatywy papieża Sylwestra I/cesarza Konstantyna Wielkiego odbył się pierwszy sobór powszechny. Uczestnicy soboru potęp...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Systemy korzeniowe

  System korzeniowy to układ wszystkich korzeni rośliny. Wymień rodzaje systemów korzeniowych, podaj ich różnice oraz po jednym gatunku do każdego systemu.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Znajdź przydawkę w zdaniu

  Znajdź przydawki w zdaniach: Aga uprawia zdrowe warzywa. Magda zna trudne języki obce. Chcę mieć troje dzieci. Zabrałaś moje buty. Siedmiu strażaków zginęło. Obejrzałem film „Rejs”.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zbilansuj reakcję redoks dla siarczku kobaltu(II)

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia atomów w cząsteczkach, dla których zaszła reakcja redoks.  CoS + NO3- + H+ → Co3+ + S + NO + H2O

  0 Odpowiedz Więcej
 • Własności potęg

  Oblicz, korzystając z własności potęg: a) 32 · 42                                   c) (-1)6 · (-2)6                      e) 42 · 41       ...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
XD WOGULE
Agata • 2020-05-28 13:53:39
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25