Awangarda Lubelska – program

Awangarda Lubelska nie miała wspólnego programu poetyckiego, jednak zasadnicze założenia, które oddziałały na wszystkich przedstawicieli wyłożył Józef Czechowicz w artykule „Deklaracja praw artysty” (1935). Poeta odcinał się zarówno od prozaizmu Skamandra, jak i idei postępu w sztuce Awangardy Krakowskiej. Najważniejszą kwestią było tu natomiast uprawianie poezji jako narzędzia odkrywającego metafizyczną strukturę bytu. Stąd Czechowicz dużą rolę przyznawał fantazji, wyobraźni i symbolom, natomiast negował mimetyzm i realizm.

Program ten opierał się zatem na inspiracjach romantycznych i surrealistycznych. W takim duchu tworzył Czechowicz swoje dzieło, na które złożyło się siedem oryginalnych, wybitnych tomów poezji. Świat przedstawiony jego wierszy tworzyła najczęściej prowincja: wieś, małe miasteczko, a więc w przeciwieństwie do przedstawicieli Awangardy Krakowskiej, nie interesowało poety wielkie miasto jako symbol nowoczesnej cywilizacji.

Z kolei poezja Józefa Łobodowskiego („Rozmowa z ojczyzną” 1935, „Demonom nocy” 1936) tematycznie koncentrował się wokół mitu Ukrainy i jej tragicznej, krwawej historii, zwłaszcza bratobójczych walk. Wiersze te, najczęściej katastroficzne, były pełne patosu i lęku. Można w nich odnaleźć akcenty historiozoficzne i mityczne.

Polecamy również:

 • Awangarda Krakowska – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Awangarda Krakowska była drugą najważniejszą obok Skamandrytów grupą poetycką. Jak sama nazwa wskazuje, formacja utworzyła się w Krakowie, na początku lat 20., a jej głównym prawodawcą był Tadeusz Peiper. W latach I wojny światowej autor „Tędy” przebywał w Hiszpanii, gdzie zetknął się z... Więcej »

 • Futuryści – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Polski futuryzm był kierunkiem imitującym wzorce zagraniczne, głównie włoskie i rosyjskie, które stały się kolebką tego awangardowego prądu. Był również zjawiskiem nieco spóźnionym w stosunku do wydarzeń europejskich, ponieważ pierwsze wystąpienia polskich futurystów miały miejsce... Więcej »

 • Skamander – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Grupa poetycka Skamander była najważniejszą obok Awangardy Krakowskiej formacją artystyczną, która nadała zasadniczy ton poezji polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wyodrębniła się ona niejako na fali popularności miesięcznika „Pro Arte et Studio” (potem „Pro Arte”) oraz skupiła... Więcej »

 • Żagary – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Żagary były grupą poetycką powstałą w latach 30. na fali tak zwanej II Awangardy. Utworzyło ją wileńskie środowisko literackie w obrębie koła polonistów Uniwersytetu Stefana Batorego. Więcej »

 • Kwadryga – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Kwadryga to grupa poetycka założona w Warszawie pod koniec lat 20. Jej nazwa, jak podaje „Słownik terminów literackich”, oznacza „dwukołowy rydwan zaprzężony w cztery konie”. Grupa skupiała się wokół czasopisma „Kwadryga” wydawanego w latach 1927 – 1931. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56