Opium w rosole – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Akcja powieści „Opium w rosole” obraca się wokół wędrówek małej dziewczynki, Aurelii Jedwabińskiej, po domach mieszkańców kamienicy przy ulicy Roosevelta. Nowe postaci pojawiają się na skutek jej kolejnych wizyt.

Marta Lewandowska – gospodyni pierwszego domu, w jakim Aurelia pojawia się w celu spożycia „obiadku”. Zarówno wobec gościa, jak i swojej rodziny, kobieta zachowuje się z pozorną szorstkością, w rzeczywistości jest jednak bardzo troskliwą matką i żoną, doskonale radzącą sobie z zarządzaniem tłumnym domem. Bez zastanowienia przyjmuje brudną i zmarzniętą dziewczynkę i częstuje rzeczonym obiadkiem, zupełnie jakby wizyty obcych małych dziewczynek były w tym domu normą.

Franciszek Lewandowski – mąż Marty, czuły i opiekuńczy ojciec, domator. Mała dziewczynka wpadająca do jego domu na obiadki szybko zdobywa jego sympatię swoimi niestworzonymi opowieściami, jest więc szczerze ucieszony za każdym razem, gdy znajduje ją za stołem.

Sławek Lewandowski – syn państwa Lewandowskich, stawia pierwsze, dosyć nieudolne kroki na rynku pracy, czym często ściąga sobie na głowę gromy ze strony rodziców. Jest po uszy zakochany w Idzie, nie wierzy jednak, że rudowłosa piękność mogłaby zainteresować się

Polecamy również:

 • Charakterystyka Kreski

  Postać znana w powieści „Opium w rosole” jako Kreska jest w rzeczywistości Janiną Krechowicz, wnuczką profesora Dmuchawca. Kiedy lubiany pedagog odchodzi na emeryturę, dziewczyna przeprowadza się z Wrocławia do Poznania, by dotrzymywać mu towarzystwa i służyć opieką w razie potrzeby. Więcej »

 • Charakterystyka Maćka Ogorzałki

  Maciek Ogorzałka jest jednym z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Razem ze starszym bratem mieszka w niewielkim, zagraconym licznymi silnikami mieszkanku. Więcej »

 • Charakterystyka Ewy Jedwabińskiej

  Ewa Jedwabińska jest nauczycielką matematyki w Liceum Ogólnokształcącym, które sama przed laty ukończyła. Nie lubi swojej pracy i chodzi do niej niechętnie, pasjonuje się za to psychologią, z której robi właśnie doktorat. Uczniów zamęcza ciągłymi testami psychologicznymi, choć tak... Więcej »

 • Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

  Aurelia Jedwabińska stanowi zdecydowanie najciekawszą postać powieści „Opium w rosole” i jedną z najbardziej barwnych bohaterek całej Jeżycjady. Jest kilkuletnią dziewczynką o ciemnych włosach i przenikliwych oczkach, które patrzą na świat z wielkim zainteresowaniem i sprawnie wyłuskują z niego... Więcej »

 • Charakterystyka profesora Dmuchawca

  W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55