Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

Aurelia Jedwabińska stanowi zdecydowanie najciekawszą postać powieści „Opium w rosole” i jedną z najbardziej barwnych bohaterek całej Jeżycjady. Jest kilkuletnią dziewczynką o ciemnych włosach i przenikliwych oczkach, które patrzą na świat z wielkim zainteresowaniem i sprawnie wyłuskują z niego elementy, jakie mogą okazać się interesujące.

Dorasta w pozbawionym wylewnych uczuć i rodzinnego ciepła domu tworzonym przez Ewę, nauczycielkę matematyki w pobliskim Liceum Ogólnokształcącym, oraz wiecznie nieobecnego Eugeniusza, nazywanego przez dziewczynkę „intelektualistą”. Mama nigdy jej nie przytula i próbuje rozmawiać z kilkulatką jak z dorosłym człowiekiem, uważa bowiem, że niepotrzebna wylewność psuje dzieci i odciąga ich uwagę od spraw istotnych. Chłód rodzinnego domu ma zakonserwować Aurelię na przyszłość i uczynić ją podobnym do matki, nieczułym soplem. Odrobinę ciepła daje dziewczynce jedynie opiekunka, wymyślne potrawy przygotowywane na prośbę matki również nie smakują jednak zmęczonemu otaczającymi luksusami dziecku.

Rezolutna mała bohaterka nie poddaje się żelaznej dyscyplinie domu i postanawia na własną rękę poszukać rodzinnego ciepła. W tym celu przebiera się w brudne łachmany i jako sierotka Genowefa Lompke (Sztompke, Bombke itd.) wprasza się na obiadki do mieszkańców kamienicy przy ul. Roosevelta. Tutaj może dać ujście swojej dziecinnej wyobraźni i gadatliwości, które szybko zjednują jej wielu przyjaciół, w tym ukochaną Kreskę. W zamian za ciepłe przyjęcie mała „Gieniusia” pomaga innym bohaterom książki w rozplątywaniu rozmaitych spraw – śledzi Matyldę i oznajmia jej, że Maciek duży się w niej i marzy o spotkaniu, ośmiela Sławka do oświadczenia się Idzie, pcha ku sobie samotnych Gabrysię i Piotra, a w finale pomaga pogodzić się Kresce i Maćkowi, doprowadzając ich historię miłosną do szczęśliwego końca.

Jedyną osobą, której Aurelka nie potrafi pomóc, jest ona sama, czynione przez nią dobro jednak wraca w końcu mimochodem, kiedy mama Jedwabińska wyciąga odpowiednie wnioski z jej przygód. Odtąd proste, tradycyjne obiadki, na których zawsze znajdzie się miejsce dla dodatkowego gościa, mają odbywać się w domu dziewczynki.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Kreski

  Postać znana w powieści „Opium w rosole” jako Kreska jest w rzeczywistości Janiną Krechowicz, wnuczką profesora Dmuchawca. Kiedy lubiany pedagog odchodzi na emeryturę, dziewczyna przeprowadza się z Wrocławia do Poznania, by dotrzymywać mu towarzystwa i służyć opieką w razie potrzeby. Więcej »

 • Charakterystyka Maćka Ogorzałki

  Maciek Ogorzałka jest jednym z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Razem ze starszym bratem mieszka w niewielkim, zagraconym licznymi silnikami mieszkanku. Więcej »

 • Charakterystyka Ewy Jedwabińskiej

  Ewa Jedwabińska jest nauczycielką matematyki w Liceum Ogólnokształcącym, które sama przed laty ukończyła. Nie lubi swojej pracy i chodzi do niej niechętnie, pasjonuje się za to psychologią, z której robi właśnie doktorat. Uczniów zamęcza ciągłymi testami psychologicznymi, choć tak... Więcej »

 • Charakterystyka profesora Dmuchawca

  W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

 • Opium w rosole – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Akcja powieści „Opium w rosole” obraca się wokół wędrówek małej dziewczynki, Aurelii Jedwabińskiej, po domach mieszkańców kamienicy przy ulicy Roosevelta. Nowe postaci pojawiają się na skutek jej kolejnych wizyt. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
xraiseel
2017-05-08 10:46:50
Ewa Jedwabińska uczy polskiego.
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24