Charakterystyka Maćka Ogorzałki

Maciek Ogorzałka jest jednym z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Razem ze starszym bratem mieszka w niewielkim, zagraconym licznymi silnikami mieszkanku. Pomimo braku rodziców chłopak wydaje się szczęśliwy, substytutem ich opieki jest bowiem trzydziestoletni Piotr, w pewien niewytłumaczalny sposób bliski bratu nawet wtedy, gdy przebywa w jednej z licznych podróży służbowych.

Wysoki, jasnowłosy chłopak ma spore powodzenie u dziewcząt, niewiele z nich widzi w nim jednak jego najważniejsze zalety – Maciek jest mądrą i – jak na swój wiek – poważną osobą, która potrafi odważnie sięgać po to, czego chce. Jednocześnie jego wrodzona dobroć sprawia, że nie potrafi krzywdzić innych ludzi, ani odmawiać im pomocy.

Jego przenikliwość ulega stępieniu jedynie pod wpływem silnego wrażenia, jakie wywiera na nim pewnego dnia piękna nieznajoma, Maciek nie potrafi bowiem trafnie ocenić jej wartości i dopiero niezbite, nie podlegające dyskusji dowody uświadamiają mu, iż dokonał złego wyboru. Pomimo dosyć wybuchowego temperamentu bohater potrafi uczciwie przyznać się do błędu i podjąć próbę jego naprawienia.

Maciek jest pilnym i zdolnym uczniem, nie odmawia też nigdy pomocy kolegom i koleżankom, którzy radzą sobie gorzej niż on. Nieco szorstki w obejściu, przy bliższym poznaniu okazuje się niezwykle wrażliwym, inteligentnym i zabawnym rozmówcą.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Kreski

  Postać znana w powieści „Opium w rosole” jako Kreska jest w rzeczywistości Janiną Krechowicz, wnuczką profesora Dmuchawca. Kiedy lubiany pedagog odchodzi na emeryturę, dziewczyna przeprowadza się z Wrocławia do Poznania, by dotrzymywać mu towarzystwa i służyć opieką w razie potrzeby. Więcej »

 • Charakterystyka Ewy Jedwabińskiej

  Ewa Jedwabińska jest nauczycielką matematyki w Liceum Ogólnokształcącym, które sama przed laty ukończyła. Nie lubi swojej pracy i chodzi do niej niechętnie, pasjonuje się za to psychologią, z której robi właśnie doktorat. Uczniów zamęcza ciągłymi testami psychologicznymi, choć tak... Więcej »

 • Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

  Aurelia Jedwabińska stanowi zdecydowanie najciekawszą postać powieści „Opium w rosole” i jedną z najbardziej barwnych bohaterek całej Jeżycjady. Jest kilkuletnią dziewczynką o ciemnych włosach i przenikliwych oczkach, które patrzą na świat z wielkim zainteresowaniem i sprawnie wyłuskują z niego... Więcej »

 • Charakterystyka profesora Dmuchawca

  W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

 • Opium w rosole – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Akcja powieści „Opium w rosole” obraca się wokół wędrówek małej dziewczynki, Aurelii Jedwabińskiej, po domach mieszkańców kamienicy przy ulicy Roosevelta. Nowe postaci pojawiają się na skutek jej kolejnych wizyt. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 1 =
Żal
2017-05-08 16:58:01
Żal
dlógopiś
2016-03-15 13:19:26
dzięki
hmóra
2016-03-15 13:18:46
OK
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19