Charakterystyka Ewy Jedwabińskiej

Ewa Jedwabińska jest nauczycielką matematyki w Liceum Ogólnokształcącym, które sama przed laty ukończyła. Nie lubi swojej pracy i chodzi do niej niechętnie, pasjonuje się za to psychologią, z której robi właśnie doktorat. Uczniów zamęcza ciągłymi testami psychologicznymi, choć tak naprawdę nie interesuje jej osobowość żadnego z nich.

Eksperymentem psychologicznym jest również jej życie rodzinne. Ewa jest młodą mężatką, małżonek niechętnie wraca jednak do sterylnego domu, urządzonego z wielkim smakiem – wyłącznie w czerni i bieli. Mają kilkuletnią córeczkę Aurelię, której matka zapewnia wszelkie pozostające w jej zasięgu dobra materialne, ale zupełnie pozbawia ją matczynego ciepła, uważając, że jest ono niepotrzebnym elementem dezorganizującym życie rodziny. Pragnie wychować córkę na silną jednostkę, która nie potrzebuje okazywania uczuć, instynkt dziecka wymyka się jednak wiedzy psychologicznej Ewy zdobytej z książek.

Zewnętrzne oznaki chłodu i niedostępności bohaterki to tylko pozory, w miarę zagłębiania się w jej historię odnajdujemy osobę zagubioną i rozpaczliwie poszukującą szczęścia w najmniej odpowiednich miejscach. W rozmowie z profesorem Dmuchawcem, swoim dawnym nauczycielem, otrzymuje poradę, aby bardziej otworzyć się i wsłuchać w potrzeby młodzieży, doświadczenie starego pedagoga zdaje się jednak godzić w jej teorię na temat uczniów jako potworów pragnących jedynie oszukiwać, toteż owych dobrych rad nie bierze sobie do serca.

Opamiętanie przychodzi na skutek ucieczki Aurelii z domu i wyjścia na jaw jej wędrówek po kilku mieszkaniach w domu przy ul. Roosevelta. Okazuje się, że dziewczynka – mimo przyzwyczajania od najwcześniejszego dzieciństwa do chłodu i braku sentymentów – wie, że czułość i bliskość są jej niezbędne. Aurelia potrafi znaleźć sposób na wzięcie sobie wszystkiego, co jej potrzebne, od obcych ludzi, równocześnie nie ośmiela się poprosić o to matkę. Dla Ewy to ostateczny dowód na swoją porażkę wychowawczą. W finale powieści postanawia zmienić się i naprawić wszelkie szkody wyrządzone przez siebie – królową śniegu, której chłód stopniał w objęciach małej dziewczynki.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Kreski

  Postać znana w powieści „Opium w rosole” jako Kreska jest w rzeczywistości Janiną Krechowicz, wnuczką profesora Dmuchawca. Kiedy lubiany pedagog odchodzi na emeryturę, dziewczyna przeprowadza się z Wrocławia do Poznania, by dotrzymywać mu towarzystwa i służyć opieką w razie potrzeby. Więcej »

 • Charakterystyka Maćka Ogorzałki

  Maciek Ogorzałka jest jednym z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Razem ze starszym bratem mieszka w niewielkim, zagraconym licznymi silnikami mieszkanku. Więcej »

 • Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

  Aurelia Jedwabińska stanowi zdecydowanie najciekawszą postać powieści „Opium w rosole” i jedną z najbardziej barwnych bohaterek całej Jeżycjady. Jest kilkuletnią dziewczynką o ciemnych włosach i przenikliwych oczkach, które patrzą na świat z wielkim zainteresowaniem i sprawnie wyłuskują z niego... Więcej »

 • Charakterystyka profesora Dmuchawca

  W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

 • Opium w rosole – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Akcja powieści „Opium w rosole” obraca się wokół wędrówek małej dziewczynki, Aurelii Jedwabińskiej, po domach mieszkańców kamienicy przy ulicy Roosevelta. Nowe postaci pojawiają się na skutek jej kolejnych wizyt. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
Dorskish
2016-12-13 17:08:40
Bo charakterystyka musi być dokładna
Olsad
2016-10-21 13:26:53
Czego taka długa charakterystyka
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19