Charakterystyka Ewy Jedwabińskiej

Ewa Jedwabińska jest nauczycielką matematyki w Liceum Ogólnokształcącym, które sama przed laty ukończyła. Nie lubi swojej pracy i chodzi do niej niechętnie, pasjonuje się za to psychologią, z której robi właśnie doktorat. Uczniów zamęcza ciągłymi testami psychologicznymi, choć tak naprawdę nie interesuje jej osobowość żadnego z nich.

Eksperymentem psychologicznym jest również jej życie rodzinne. Ewa jest młodą mężatką, małżonek niechętnie wraca jednak do sterylnego domu, urządzonego z wielkim smakiem – wyłącznie w czerni i bieli. Mają kilkuletnią córeczkę Aurelię, której matka zapewnia wszelkie pozostające w jej zasięgu dobra materialne, ale zupełnie pozbawia ją matczynego ciepła, uważając, że jest ono niepotrzebnym elementem dezorganizującym życie rodziny. Pragnie wychować córkę na silną jednostkę, która nie potrzebuje okazywania uczuć, instynkt dziecka wymyka się jednak wiedzy psychologicznej Ewy zdobytej z książek.

Zewnętrzne oznaki chłodu i niedostępności bohaterki to tylko pozory, w miarę zagłębiania się w jej historię odnajdujemy osobę zagubioną i rozpaczliwie poszukującą szczęścia w najmniej odpowiednich miejscach. W rozmowie z profesorem Dmuchawcem, swoim dawnym nauczycielem,

Polecamy również:

 • Charakterystyka Kreski

  Postać znana w powieści „Opium w rosole” jako Kreska jest w rzeczywistości Janiną Krechowicz, wnuczką profesora Dmuchawca. Kiedy lubiany pedagog odchodzi na emeryturę, dziewczyna przeprowadza się z Wrocławia do Poznania, by dotrzymywać mu towarzystwa i służyć opieką w razie potrzeby. Więcej »

 • Charakterystyka Maćka Ogorzałki

  Maciek Ogorzałka jest jednym z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Razem ze starszym bratem mieszka w niewielkim, zagraconym licznymi silnikami mieszkanku. Więcej »

 • Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

  Aurelia Jedwabińska stanowi zdecydowanie najciekawszą postać powieści „Opium w rosole” i jedną z najbardziej barwnych bohaterek całej Jeżycjady. Jest kilkuletnią dziewczynką o ciemnych włosach i przenikliwych oczkach, które patrzą na świat z wielkim zainteresowaniem i sprawnie wyłuskują z niego... Więcej »

 • Charakterystyka profesora Dmuchawca

  W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

 • Opium w rosole – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Akcja powieści „Opium w rosole” obraca się wokół wędrówek małej dziewczynki, Aurelii Jedwabińskiej, po domach mieszkańców kamienicy przy ulicy Roosevelta. Nowe postaci pojawiają się na skutek jej kolejnych wizyt. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 3 =
Dorskish
2016-12-13 17:08:40
Bo charakterystyka musi być dokładna
Olsad
2016-10-21 13:26:53
Czego taka długa charakterystyka
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55