Pożegnanie z Marią - streszczenie - strona 5

pieniądze wpłacił na mieszkanie, ale może ewentualnie sprzedać kilka zostawionych przez nią ubrań.

Nagle nadjechała ciężarówka. Niemiecki żołnierz przywiózł cement i oświadczył, że będzie sprzedawał go teraz drożej. Bez zbędnych targów ustalono cenę. W szopie jeden z rozładowujących robotników zaoferował Tadkowi pięć worków „po dwadzieścia”. Narrator przystał na jego propozycję.

Gdy wszystko zostało już wyładowane, Niemiec zaczął zbierać swoją ekipę i przygotowywać się do odjazdu. W tym czasie woźnica kończył ładować wóz, a starsza pani stała obok niego zniecierpliwiona. Szofer zapytał, czy to przeprowadzka. Doktorowa odpowiedziała twierdząco. Żołnierz powiedział pogardliwie, że wszyscy żyją spokojnie, a on i jego rodacy muszą walczyć za pokój.

Po zapłacie i wyjechaniu samochodu kierownik z Tadkiem zaczęli zastanawiać się nad tym, komu najszybciej sprzedać cement. Pierwszy z nich wspomniał o zakładach czerniakowskich. Narrator wspomniał jeszcze, że muszą zacząć kombinować nad zakupem własnej budy.

Tadek martwił się o narzeczoną, ale wierzył w jej powrót. Postanowił wyjść wraz z kierownikiem, by kupić coś na kolację. Po ulicach jeździły wyładowane ludźmi ciężarówki. Narratora zaczepili

Polecamy również:

 • Pożegnanie z Marią - plan wydarzeń

  1. Opis niewielkiego pokoiku 2. Spotkanie towarzyskie (z okazji ślubu znajomych) w kantorku 3. Przybliżenie sylwetek zgromadzonych 4. Maria oznajmia, że musi powoli wychodzić, gdyż rano powinna być wcześnie w pracy. Kobieta – studentka polonistyki – chce jeszcze wziąć ze sobą „Hamleta” Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

  „Pożegnanie z Marią” zostało opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W opowiadaniu tym autor przedstawił ze sporą dozą autobiografizmu (wyraźne nawiązania do życia Borowskiego w czasie wojny) realia okupowanej Warszawy. Po przetrwaniu oświęcimskiego piekła pragnieniem twórcy stało się opowiedzenie... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - bohaterowie

  Narrator - Tadek - młody poeta i student, który pracował w jednej z filii składu budowlanego zarządzanego przez Inżyniera. W wolnych chwilach zajmował się tworzeniem poezji i przygotowywaniem książkowego wydania swoich wierszy. Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - interpretacja tytułu

  Akcja „Pożegnania z Marią” rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie zajmują niewielkie mieszkanko znajdujące się obok składu materiałów budowlanych, w którym pracuje narrator. Świat tego wnętrza wyraźnie kontrastuje z grozą i brutalnością obecną za oknami. Ich... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01