Juliusz Kaden-Bandrowski, Piłsudczycy – streszczenie

Józef Piłsudski

W pierwszym rozdziale autor podejmuje próbę scharakteryzowania sylwetki marszałka Józefa Piłsudskiego – porównuje jego życie do żywota orła, drapieżnego, potężnego ptaka, uwięzionego w piwnicy, na poddaszu – słowem – w ciasnym pomieszczeniu. Ptaka, któremu odebrano godność i honor, a któremu należy się szacunek i uznanie za trud włożony w kształtowanie istoty narodowości. W takiej metaforze Kaden-Bandrowski widzi podwaliny działalności przywódcy.

Nawiązuje także do okoliczności przyjęcia przez Polskę systemu socjalistycznego i wskazuje na uwarunkowania, które się do tego przyczyniły. Józef Piłsudski jak nikt rozumiał znaczenie honoru w kontekście polskiej historii, a jego działalność miała zarówno gorących orędowników, jak i tyle samo przeciwników, zarzucających mu m.in. kosmopolityzm. Autor wymienia liczne talenty i predyspozycje Marszałka, które czyniły z niego wspaniałego wodza. Ponoć posiadał znakomity dar przemawiania oraz godny pochwały stosunek do podziału społeczeństwa.

Piłsudczycy

Kolejny rozdział książki obrazuje grupę zwolenników polityki działania Józefa Piłsudskiego, popierających jego ideę. Jest to również okazja do powtórzenia zalet Marszałka – jego

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56